Reklama
placeholder
News

Matura 2022: nie zdał przez interpretację wiersza. Autor utworu go broni

Matura 2022: nie zdał przez interpretację wiersza. Autor utworu go broni

fot. pixabay.com/

Reklama
Reklama
placeholder

Wyniki matur 2022 zostały ogłoszone 5 lipca. Wtedy pewien maturzysta z okolic Trójmiasta dowiedział się, że „oblał” egzamin. Dostał 0 na 50 punktów za interpretację wiersza.

Oceniający pracę Kamila miał uznać, że teza maturzysty jest niezgodna z utworem. Uczeń wybrał utwór Najkrótsza definicja życia Józefa Barana na temat swojej rozprawki.

15 sierpnia – jakie to święto i czy jest wolne od pracy? >>

Po odebraniu wyników matury, 19-latek złożył wniosek o weryfikację punktacji. Jak donosi Onet, pod koniec lipca OKE w Gdańsku zdecydowała, że koncepcja Kamila jest „częściowo zgodna z utworem”. Ostatecznie maturzysta zdał, zdobył 46% z egzaminu i mógł odebrać świadectwo dojrzałości.

Autor wiersza, który znalazł się w arkuszu maturalnym, został zapytany o zdanie w sprawie całego zamieszania. Józef Baran pochwalił ucznia i stanął w jego obronie.

Dostał 0 punktów za interpretację wiersza na maturze. Autor komentuje 

Mój wiersz jest dość wieloznaczny, ale uprawnione było odczytanie go w taki sposób, w jaki zrobił to uczeń, choć o horacjańskiej radości ja tam nie piszę. W ogóle niczego nie zalecam, to podmiot zbiorowy najpierw w formie bezokolicznikowej radzi żyć tak albo inaczej. Przy czytaniu poezji ważny jest nie tylko poeta, lecz, w połowie nawet, odbiorca, czytelnik, który podkłada pod słowa poety własne doświadczenie. Nie jest to „prosta” matematyka, że dwa razy dwa równa się cztery. Poezja może być wieloznaczna i to jej przewaga nad płaską prozą – powiedział poeta redakcji Onetu.

Nowy rok szkolny – zmiany od września. Co czeka uczniów? >>

Józef Baran twierdzi, że Kamil zasłużył na ponad 20 punktów za swoją intrpretację.

Maturzysta miał prawo interpretować wiersz niekoniecznie tak, jak życzy sobie poeta. Już samo podjęcie tematu poezji współczesnej, o której mówi się mało w szkole, było z jego strony godne pochwały – dodał autor.

Irena Kulesz, wicedyrektor OKE w Gdańsku, zaznaczyła, że sytuacja Kamila „świadczy tylko o tym, że każdy błąd jest naprawiony zgodnie z procedurami i w jak najszybszym terminie”.

Przykro nam, że zdarzyło się to w tej sesji i proszę wierzyć, że egzaminatorzy bardzo przeżywają swój błąd – podkreśliła. 

Niedziele handlowe 2022: daty. Kiedy jest niedziela handlowa? >>

W związku z opóźnionym odebraniem świadectwa maturalnego, Kamil musi liczyć na przyjęcie z rekrutacji uzupełniającej na wybraną uczelnię.

Matura 2022 – poprawka [TERMIN MATURY POPRAWKOWEJ]

Do matury poprawkowej mogą przystąpić zdający, którzy mają za sobą egzaminy maturalne ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali tylko z jednego przedmiotu w części pisemnej. Termin matury poprawkowej 2022 to 23 sierpnia.

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama