Reklama
placeholder
News

Nowy rok szkolny – zmiany od września. Co czeka uczniów?

Nowy rok szkolny – zmiany od września. Co czeka uczniów?

fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Po dwóch miesiącach wakacyjnej laby, uczniowie wrócą do szkolnych ławek. W roku szkolnym 2022/23 szykują się zmiany. Jakie?

1 sierpnia to dzień wolny od pracy? Co to za dzień? >>

Nowy rok szkolny – jakie zmiany?

Historia i Teraźniejszość

Od dłuższego czasu zapowiadano wprowadzenie nowego przedmiotu – Historia i Teraźniejszość. HiT będzie w szkołach ponadpodstawowych od 1 września 2022 roku. Nowy przedmiot ma zastąpić wiedzę o społeczeństwie (w zakresie podstawowym) w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia. W kolejnych latach HiT miałby zostać wprowadzony w kolejnych klasach.

Uczniowie, którzy zaczęli naukę w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023 będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie.

Ministerstwo Edukacji i Nauki, już pod koniec 2021 roku, zapowiadało, że HiT obejmuje zagadnienia z  podstawy programowej wiedzy o społeczeństwie na poziomie podstawowym i zagadnienia z historii najnowszej.

Edukacja dla bezpieczeństwa

W marcu 2022 roku minister edukacji i nauki zapowiadał zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa od 1 września. Do szkół mają wrócić elementy znane z przysposobienia obronnego z ubiegłych lat, m.in. „strzelanie na strzelnicach i zapoznawanie się z bronią”, elementy wiedzy obronnej i pierwszej pomocy.

Nowa edukacja dla bezpieczeństwa ma spowodować, że Polacy będą umieli się bronić w sytuacji realnego zagrożenia.

WF

W lipcu minister sportu i turystyki mówił o istotnych zmianach w zwolnieniach z lekcji wychowania fizycznego. Od nowego roku szkolnego prawo do wystawiania semestralnych lub dłuższych zwolnień z WF-u mieliby mieć tylko lekarze specjaliści, a nie lekarze rodzinni czy rodzice.

Prawo jazdy – obowiązkowa wymiana. Kto musi zmienić dokument? >>

Mówi się też o pilotażowym programie, który miałby ruszyć 1 września. To Narodowa Baza Talentów, która na początku ma działać na Lubelszczyźnie i na Opolszczyźnie.

W ramach programu nauczyciel WF ma być zobowiązany do przeprowadzenia testów w każdym semestrze. Wyniki mają pomóc w odkrywaniu talentów.

Religia czy etyka?

Ta zmiana ma być wprowadzana od 2023/24 roku, ale już teraz pojawiły się o niej informacje. Uczeń w przyszłości musiałby wybrać czy będzie chodził na lekcje, religii czy etyki.  Od kiedy religia lub etyka mają być obowiązkowe?

  • od 1 września 2023 dla uczniów klas IV szkół podstawowych i I klas szkół ponadpodstawowych (dotyczy wszystkich typów szkół);
  • od 1 września 2024 dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych oraz klas I-II szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2025 dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz klas I-III szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2026 dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i klas I-IV wszystkich szkół ponadpodstawowych;
  • od 1 września 2027 dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.

Matura 2023 – co się zmieni? 

Matura 2023 ma odbywać się już na nowych zasadach. Według zapowiedzi, maturzyści będą musieli przystąpić obowiązkowo do czterech (a nie jak do tej pory trzech) egzaminów pisemnych – z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego i minimum jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Mają wrócić egzaminy ustne z języków, a czas na rozwiązanie zadań ma być dłuższy. Dodatkowo lista lektur obowiązkowych ma być dłuższa od dotychczasowej.

Kiedy początek roku szkolnego 2022?

Rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie 1 września. W 2022 roku ten dzień wypada w czwartek.

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama