Reklama
placeholder
News

Mężczyzna ZJADŁ dzieło sztuki o horrendalnej wartości. Jak to się stało?

Mężczyzna ZJADŁ dzieło sztuki o horrendalnej wartości. Jak to się stało?

fot. YouTube/KBS News/

Reklama
Reklama
placeholder

Noh Huyn-soo skonsumował dzieło sztuki warte ponad 100 tysięcy dolarów. Jaka jest reakcja autora zjedzonej instalacji?

Demi Lovato – plakat, który promuje płytę obraża chrześcijan? Zakazano jego używania >>

Maurizio Cattelana - dzieło Komediant

Włoski artysta Maurizio Cattelana słynie ze swoich kontrowersyjnych dzieł, do których należy m.in. La nona ora - rzeźba przedstawiająca Jana Pawła II pod naporem meteorytu oraz instalacja Komediant -  składająca się z banana przyklejonego do ściany szarą taśmą izolacyjną. Cena ostatniego z nich wynosi 120 tysięcy dolarów, a liczba sprzedanych egzemplarzy, wzbudzającego mieszane odczucia dzieła, wynosi trzy sztuki. 

Mata zmienia ksywkę na Polak GBP. Dlaczego i czy to na stałe? >>

Komediant - student zjadł dzieło sztuki

Noh Huyn-soo to student, który udał się 27 kwietnia do Muzeum Sztuki Leeum w Seulu i postanowił zjeść jadalną część instalacji autorstwa Cattelana. Na sam koniec Noh przykleił skórkę po bananie z powrotem w pierwotne miejsce. Cały incydent nagrał jego kolega, a następnie razem opuścili budynek. Owoc jest naturalną częścią wystawy i wymaga wymiany na świeży egzmeplarz średnio co dwa, trzy dni, jednak akt, którego dopuścił się Huyn-soo z pewnością miał na celu sprowokować odbiorców tego rodzaju sztuki i samego twórcę. Student postanowił wypowiedzieć się o sytuacji w rozmowie z przedstawicielem KBS News (Korean Broadcasting System).

Bunt również może wywołać bunt. Zniszczenie dzieła sztuki może być postrzegane jako sztuka. Myślałem, że to może być interesujące. Czy banan nie został przyklejony do ściany po to, aby mógł zostać zjedzony?podsumował Noh Huyn-soo. 

Ze źródeł BBC wiadomo, jaki stosunek do całego zajścia ma Maurizio Cattelana, artysta, który stworzył instalację Komediant. Maurizio twierdzi, że dla niego to "żaden problem". Co sądzicie o takiej formie buntu w świecie sztuki?
 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama