News

Młodzieżowe słowo roku 2019: co zastąpi xD, dzbana i sztos?

Młodzieżowe słowo roku 2019: co zastąpi xD, dzbana i sztos?

screen fot./sjp.pwn.pl/mlodziezowesloworoku

Młodzieżowe słowo roku 2019 już niedługo zostanie wybrane. Jak myślicie co zastąpi "xD", "dzbana" i "sztos"? 

Długie weekendy 2020: tak mało wolnego nie było od lat >> 

Młodzieżowe słowo roku – plebiscyt, zwycięzcy

Młodzieżowe słowo roku to coroczny plebiscyt, który jest organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem „Słowa klucze” w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Młodzieżowe słowo roku ma na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń w danym roku.

W 2016 roku młodzieżowym słowem roku został „sztos”, w 2017 – „xD” , a rok temu – „dzban”. 

Rok temu w plebiscycie na młodzieżowe słowo roku zwyciężył „dzban”, jednak wyróżniono również słowa „masny” i „prestiż”. W kategorii „słowo ciekawie zbudowane” za najlepsze uznano słowa „zwyklak” i „mamadżer”.

'Anaruk' to żart? Drugie życie lektury szkolnej >> 

Młodzieżowe słowo roku 2019 – jak głosować?

Niedawno ruszyło głosowanie na młodzieżowe słowo roku 2019. Jak zapewniają organizatorzy "słowo to nie musi być nowe, ani najczęściej używane. Nie musi też być wyraźnie slangowe". Zgłaszać można wszystkie wyrazy – te, które już istnieją, neologizmy, a nawet emotikony, które z czasem rozszerzyły swoje znaczenie. Młodzieżowym słowem roku 2019 zostanie to, które wskaże największa liczba internautów (z wyłączeniem słów wyróżnionych w poprzednich edycjach plebiscytu).

Młodzieżowym słowem roku 2019 mogą zostać m.in.: "amba", "beka", "hajs", "huncwot", "kisnąć", "nieogar", "pewka", "prank" i "wiksa".  

Dodatkowo, jury w składzie: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Anna Wileczek (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) oraz Bartek Chaciński (Polityka), wybierze najlepsze słowa, które wyróżniają się na tle innych m.in. oryginalnością i przydatnością. Oceniając jury weźmie pod uwagę przede wszystkim pomysłowość, kreatywność oraz oczywiście poprawność językową. Co ważne, w  zgłoszeniach istotne będzie nie tylko samo słowo, lecz także jego twórcza definicja.

Zgłoszenia do młodzieżowego słowa roku 2019 trwają do 30 listopada, do godziny 23.59.

Billie Eilish jest w ciąży?! Zobaczcie te zdjęcia >> 

Słowo roku 2019 – jak głosować w plebiscycie?

Oprócz plebiscytu na młodzieżowe słowo roku 2019 trwa konkurs na najważniejsze słowo ostatnich 12 miesięcy. Zagłosować (i dodać własną propozycję) możecie na tej stronie. Wśród zaproponowanych wyrazów na słowo roku 2019 znalazły się m.in.: "nauczyciel", "hulajnoga", "LGBT", "mieszkaniec", "smog", "strajk", "atom" i "miasto".

Dajcie znać co powinno być młodzieżowym słowem roku 2019! 

 

[AKTUALIZACJA 5.12 15:00]

Młodzieżowe Słowo Roku 2019 wybrane! Wyniki plebiscytu znajdziecie TUTAJ >>

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2018 rozstrzygnięty??? Niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej, trzeciej edycji jest wyraz ❗️dzban❗️Drugie miejsce zajęły epitety masny/masno, a trzecie – prestiż/prestiżowy. W pierwszej piątce znalazły się także – słowa zwycięskie z poprzednich edycji plebiscytu – XD i sztos. Dodatkowo, jury postanowiło wyróżnić także trzy oryginalnie zbudowane słowa – „zwyklak”, „normik” oraz „mamadżer”. W sumie, poprzez formularz na stronie sjp.pwn.pl wpłynęło prawie 10 tysięcy zgłoszeń. DZIĘKUJEMY! ➡️➡️➡️Link do szczegółów w bio! #młodzieżowesłoworoku #slowo #jezykpolski #plebiscyt #dzban #prestiz #prestizowy #masny #masno #xd #sztos #zwyklak #normik #mamadżer #uw #ojczysty #instytutjezykapolskiego #narodowecentrumkultury #pwn

Post udostępniony przez PWN (@wydawnictwo_naukowe_pwn)

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj