Reklama
placeholder
News

'Anaruk' - imię bohatera to żart? Drugie życie lektury szkolnej

'Anaruk' - imię bohatera to żart? Drugie życie lektury szkolnej

Fot. Instagram.com/rosalia.a

Reklama
Reklama
placeholder

Anaruk to żart? Lektura szkolna przeżywa właśnie drugie życie, bo wyszło na jaw jak naprawdę nazywał się główny bohater. Będziecie zdziwieni!

Selena Gomez umawia się ze swoim ex?! >> 

Anaruk, Chłopiec z Grenlandii – książka

Anaruk, Chłopiec z Grenlandii to wydana w 1937 roku książka Czesława Centkiewicza, która opowiada o przygodach 12-letniego Eskimosa. Autor stara się opisać jego codziennie życie i przytacza kilka inuickich legend. Książka Anaruk, Chłopiec z Grenlandii przez długi czas była obowiązkową lekturą w II klasie szkoły podstawowej.

Justin Bieber zrobił pierwszy trik na deskorolce. Ta 'cieszynka' przejdzie do historii! >> 

Anaruk, Chłopiec z Grenlandii – prawdziwe imię głównego bohatera

Niedawno wyszło na jaw, co tak naprawdę oznacza imię głównego bohatera książki Anaruk, Chłopiec z Grenlandii. Na blogu Poznaj Grenlandię pojawił się wpis, w którym autorzy wyjaśniają, że imię 12-letniego Anaruka po polsku znaczy… „sraj to”. ;-) 

(…) Okazuje się, że „anaruk” to w tłumaczeniu na polski dość osobliwe złożenie składające się z czasownika „srać” w trybie rozkazującym oraz zaimka rzeczowego „to”, co daje niefortunny rezultat w postaci „sraj to”. (…) – czytamy.

We wpisie pojawiła się teoria, że imię bohatera książki powinno prawdopodobnie brzmieć Amaroq, co w języku grenlandzkim oznacza „wilk”.

Robert Lewandowski otwiera RESTAURACJĘ! >> 

Anaruk, Chłopiec z Grenlandii – kim był?

Kim był Anaruk z książki Czesława Cętkiewicza? Autorzy bloga Poznaj Grenlandię twierdzą, że pierwowzorem „chłopca z Grenlandii” był Simeon Ferdinand Noa Umeerinneq Larsen, syn Thorvalda i Frederikke. Simeon Ferdinand Noa Umeerinneq Larsen urodził się 25 lutego 1923 roku w Pikiiddi i został ochrzczony 17 lipca tego samego roku w Tasiilaq. Żona mężczyzny miała mieć na imię Ida. Według tego co czytamy na blogu Poznaj Grenlandię Simeon Ferdinand Noa Umeerinneq Larsen zginął w lawinie w 1947 roku, kiedy razem dwoma innymi zaprzęgami jechał Tiniteqilaaq do Kuummiut. Mężczyzna miał 24 lata.

Od teraz lektura szkolna będzie miała drugie dno. ;-) 

 

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2024 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama