Reklama
placeholder
News

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - TOP 20 w finale. Bambik, delulu, odklejka - co jeszcze? [AKTUALIZACJA 18.11]

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - TOP 20 w finale. Bambik, delulu, odklejka - co jeszcze? [AKTUALIZACJA 18.11]

fot. Facebook: PWN Moc wiedzy

Reklama
Reklama
placeholder

Już niebawem poznamy Młodzieżowe Słowo Roku 2023. W 8. edycji plebiscytu PWN (Państwowego Wydawnictwa Naukowego) ponownie zostały wyłonione najpopularniejsze słowa używane przez młode osoby. Wśród nich nie zabrakło wyrazów takich jak bambik, delulu czy odklejka. Kiedy poznamy zwycięskie słowo i w jaki sposób można zagłosować na swój ulubiony wyraz?

W finale plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2023 o zwycięstwo walczy łącznie 20 wyrazów, które były najczęściej zgłaszane przez internautów. Słowa zostały wybrane przez jury składające się z następujących specjalistów: prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński ("Polityka") oraz prof. dr hab. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach). O finałowych słowach decydowali również przedstawiciele PWN oraz nastoletni członkowie Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK.

Boomerskie słowo roku 2023 wybrane! Tym razem to w zasadzie cały zwrot >>

Młodzieżowe Słowo Roku 2023: jakie słowa znalazły się w TOP 20? [AKTUALIZACJA 18.11 8:30]

Do tegorocznej edycji plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku zostało zgłoszonych prawie 18 tysięcy słów oraz wyrażeń. Oto co na temat głosowania powiedziała przewodnicząca jury, Anna Wileczek:

Pierwszy etap tegorocznego plebiscytu dowodzi, że język młodzieży docenia wartości odwołujące się do prawdy i autentyczności. Ta pierwsza może być ujmowana w bardzo klasycznym, prostym rozumieniu – jako zgodność z rzeczywistością, ale także porządek i logika rzeczy, ta druga

Wśród TOP 20 w finale plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2023 znalazły się następujące słowa:

 1. bambik
 2. baza
 3. bratku/ bruh
 4. cringe
 5. delulu
 6. drillowiec
 7. fr / FR
 8. git
 9. imo
 10. LOL
 11. NPC
 12. odklejka
 13. oporowo
 14. rel
 15. rizz
 16. side-eye
 17. sigma
 18. slay
 19. zgerypała
 20. (brak)

!   Na stronie sjp.pwn.pl wśród finałowej dwudziestki zabrakło zwrotu "kys", który wcześniej się tam znajdował. Co oznacza, że w formularzu Młodzieżowe Słowo Roku 2023, w którym można zagłosować na wybrane słowo, nie ma już możliwości zaznaczenia tej opcji. "Kys" został usunięty z powodu negatywnego wydźwięku. W tłumaczeniu na język polski jest to po prostu wyrażenie "zabij się", które nawet używane z podtekstem humorystycznym może urazić. Dodatkowo nie zastąpiono niczym luki, a więc na liście Top 20 w chwili pisania artykułu znajduje się tylko 19 słów.

Młodzieżowe Słowo Roku 2023: co oznaczają słowa z TOP 20?

Oto co oznaczają obecnie najpopularniejsze słowa wśród młodzieży: 

Bambik - co to znaczy?

Słowem bambik określa się osobę, która jest słabsza od innych lub jest początkującym graczem / zawodnikiem. 

Baza - co to znaczy?

Baza to wyraz, którego używa się, kiedy zgadzamy się z czyimś zdaniem czy kontrowersyjną opinią.

Bratku / bruh - co to znaczy?

Słowa bratku / bruh używa się jako zwrotu do swoich przyjaciół / znajomych. To określenie często jest używane po to, aby wyrazić swoje niezadowolenie lub złość z jakiegoś powodu. 

Cringe - co to znaczy?

Słowo cringe pochodzi z języka angielskiego i jest określeniem na coś żenującego lub wywołującego niesmak.

Delulu - co to znaczy?

Słowem delulu można określić osobę, która ma urojenia lub jest ogarnięta obsesją na czyimś punkcie. Delulu pochodzi od angielskiego słowa delusional. 

Drillowiec - co to znaczy?

Drillowiec to osoba, która jest fanem drillu, czyli bardziej agresywnej formy trapu. Trap jest gatunkiem muzycznym, który wyróżnia się zmianami tempa, dźwiękami z syntezatorów i wykorzystaniem automatu perkusyjnego Roland TR-808. 

Fr / FR - co to znaczy?

Fr / FR jest skrótem od słów ''for real'', co w przetłumaczeniu na język polski oznacza ''na serio'' lub ''naprawdę''. Skrót ten najczęściej jest używany przez osoby, które zgadzają się z czyimś zdaniem.

Git - co to znaczy?

Git do skrót od słów takich jak ''gitara'' i ''gites''. Można używać je jako zastępstwa do słowa ''dobrze''.

Imo - co to znaczy?

Imo to skrót od słów ''in my opinion'', czyli ''moim zdaniem'' czy ''według mnie''.

Kys - co to znaczy? (w późniejszym czasie wycofane)

Kys jest skrótem od słow ''kill yourself'', co w języku polskim oznacza ''zabij się''. Kys jest często używane w sytuacjach, w których osoba chce, aby ktoś się od niej odczepił lub się ogarnął. 

LOL - co to znaczy?

LOL jest skrótem od słów ''lots of laughs'' / ''lots of laughter''. LOL może być używane zarówno po to, aby określić coś śmiesznego, jak i coś  zaskakującego czy nieśmiesznego.

NPC - co to znaczy?

Słowem NPC określa się osobę, która zachowuje się inaczej od swojego otoczenia i sprawia wrażenie podejrzanej. Jest to też nawiązanie do postaci z gry komputerowej. 

Odklejka - co to znaczy?

Odklejkę ma osoba, która jest oderwana od rzeczywistości lub nie ma pojęcia, co dzieje się wokół niej. 

Oporowo - co to znaczy?

Oporowo jest innym określeniem na słowa takie jak ''w opór'' czy ''do oporu''. Jest też określeniem na intensywną pracę.

Rel - co to znaczy?

Rel jest skrótem od angielskiego słowa ''relatable'', które oznacza ''zgadzam się z tobą'', ''mam takie samo zdanie'' lub ''czuje to samo''

Rizz - co to znaczy?

Rizz jest skrótem od angielskiego słowa ''charisma'', czyli ''charyzma''. Często określa się tym słowem osoby, które mają niezwykły urok osobisty i wyróżniają się na tle innych. 

Side-eye - co to znaczy?

Side-eye to określenie, którego używa się, kiedy czuje się niechęć lub zażenowanie czy niezadowolenie z jakiegoś powodu. W języku polskim side-eye można przetłumaczyć jako ''pogardliwe spojrzenie kątem oka''.

Sigma - co to znaczy?

Słowem sigma można określić osobę, która nie chwali się z powodu swoich sukcesów i zarazem jest intrygująca i przekonująca w tym, co robi. 

Slay - co to znaczy?

Słowo slay jest określeniem na coś, co wzbudza podziw lub robi wrażenie.

Zgerypała - co to znaczy?

Zgerypała jest słowem, którym można określić nieszczęście lub niepowodzenie z powodu podjęcia danej decyzji.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 ogłoszone! Wyniki plebiscytu >>

Młodzieżowe Słowo Roku 2023: jak głosować?

Jeśli chcecie zagłosować na Młodzieżowe Słowo Roku 2023, powinniście wypełnić formularz dostępny na stronie pwn.pl. Głosowanie zakończy się w czwartek 30 listopada 2023 roku o godzinie 12:00. 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama