Reklama
placeholder
News

Młodzieżowe słowo roku 2023 wybrane. Wyniki plebiscytu

Młodzieżowe słowo roku 2023 wybrane. Wyniki plebiscytu

fot. youtube: PWN Wydawnictwo Naukowe

Reklama
Reklama
placeholder

Zwycięzca plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2023 został wybrany. Jaki wyraz wygrał i co oznacza?

Do plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku zostało zgłoszonych prawie 18 tysięcy słów oraz wyrażeń najczęściej używanych przez dzieci oraz nastolatków. W wielkim finale znalazło się łącznie 20 wyrazów, które były najczęściej zgłaszane przez internautów. O zwycięstwie zadecydowali specjaliści od języka polskiego, przedstawiciele PWN oraz nastoletni członkowie Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK.

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - TOP 20 w finale. Bambik, delulu, odklejka - co jeszcze? [AKTUALIZACJA 18.11] >>

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 – wyniki

Młodzieżowe Słowo Roku zostało ogłoszone w czwartek 7 grudnia 2023 roku. Zwycięzcą plebiscytu zostało słowo ''rel'', które zdobyło 19 tysięcy głosów. Rel jest skrótem od angielskiego słowa ''relatable'' i oznacza ''zgadzam się z tobą'', ''czuję to samo'' lub ''mam takie samo zdanie''.

Na drugim miejscu plebiscytu znalazł się wyraz "sigma" określający osobę, która nie chwali się z powodu swoich sukcesów i dzięki temu jest przekonująca oraz intrygująca w tym, co robi. Na trzecim miejscu uplasowało się słowo "oporowo", które oznacza intensywną pracę i może być też innym określeniem na słowa takie jak ''najmocniej'', ''dużo'', ''bardzo'' lub ''najlepiej''. W wielkim finale została również przyznana Nagroda Jury, którą otrzymał wyraz ''oddaje''. Tym słowem można określić coś, co się opłaca, lub wysiłek włożony w daną rzecz. W głosowaniu w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wzięło udział ponad 140 tysięcy internautów.

Boomerskie słowo roku 2023 wybrane! Tym razem to w zasadzie cały zwrot >>

Przypominamy, że w 2022 Młodzieżowym Słowem Roku został wyraz essa. W poprzednich latach plebiscyt zwyciężyły słowa sztos (2016), xD (2017), dzban (2018), alternatywka (2019) i śpiulkolot (2021).


 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama