News

Nowe dowody osobiste od 2 sierpnia. Jak będą wyglądać?

Nowe dowody osobiste od 2 sierpnia. Jak będą wyglądać?

Fot. Wikimedia Commons/Zylla

Nowe dowody osobiste będą obowiązywać od 2 sierpnia 2021 roku. Jak będą wyglądać dokumenty? Zobaczcie co się zmieni.

Paszport covidowy w UE jeszcze przed wakacjami? Jest data >>

Nowe dowody osobiste – zmiany

Jak podaje m.in. RMF.FM, o dacie wprowadzenia dowodów osobistych z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela poinformował w komunikacie dział cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie.

Na nowych dowodach osobistych ma pojawić się też m.in. oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej.

Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane – czytamy na stronie gov.pl.

O zmianach było wiadomo od dłuższego czasu. Przypomnijmy, że 28 września 2020 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej zmiany w dowodach osobistych. Rozporządzenie ma poprawić zabezpieczenia wydawania dowodów osobistych i ich obiegu w całej Unii Europejskiej i ujednolica krajowe przepisy w tym zakresie.

Tym, którzy chcieliby złożyć wniosek o dowód osobisty przez internet zostały na to około 4 miesiące.

Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online – cytuje wypowiedź ministra Marka Zagórskiego money.pl.

Mieszkanie bez wkładu własnego? Ma to pomóc kupić pierwsze lokum >>

Co bardzo ważne, osoby, które posiadają dowód osobisty oparty na dawnym wzorze, nie muszą wymieniać dokumentu.

Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat – przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.