Reklama
placeholder
News

Opener: wolontariusze festiwalu muszą najpierw za niego... zapłacić? O co chodzi?

Opener: wolontariusze festiwalu muszą najpierw za niego... zapłacić? O co chodzi?

fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Organizatorzy festiwalu Opener 2023 - podobnie jak w poprzednich latach - chcą zatrudnić do pomocy wolontariuszy. Oferta pracy jest jednak dość zaskakująca, gdyż wynika z niej, że chętni nie tylko będą pracować za darmo, ale też będą musieli najpierw… wpłacić kaucję w wysokości ceny karnetu.

Metro Boomin’ na Openerze 2023. Kiedy koncert rapera? >>

Opener: wolontariusze muszą zapłacić za udział w festiwalu?

Na festiwalu Opener w 2023 roku mają pojawić się wolontariusze, którzy pomogą organizatorom w tym, aby impreza przebiegła zgodnie z planem. Wybrane osoby będą mogły liczyć zarówno na zdobycie doświadczenia w organizacji festiwali, jak i  zabawę w towarzystwie dobrej muzyki. 

Koncerty w Polsce 2023: kto wystąpi w naszym kraju? >>

Szczegóły na temat wolontariatu pojawiły się na oficjalnej stronie festiwalu Opener. Z informacji przekazanych przez organizatorów wynika, że zgłosić mogą się tylko osoby powyżej 18. roku życia, a chętni do pracy przy wydarzeniu będą najpierw musieli zapłacić kaucję w wysokości 950 złotych. Pieniądze zostaną zwrócone wyłącznie tym wolontariuszom, którzy prawidłowo wykonają przydzielone im zadania.

Warunkiem udziału w wolontariacie organizowanym przez Fundację ALTER ART jest podpisanie porozumienia o Wolontariacie oraz wpłata kaucji w wysokości 950 zł w terminie do 20 czerwca 2023 r. Kaucja zostanie zwrócona wolontariuszowi w terminie 7 dni od dnia zakończenia imprezy, pod warunkiem prawidłowego wykonania przydzielonych mu zadań.

Opener 2023: wolontariat - oświadczenie organizatora

Niedługo po tym, jak oferta pracy wywołała spore kontrowersje wśród internautów, organizator Openera postanowił wydać oficjalne oświadczenie w sprawie. Agencja Alter Art najpierw wyjaśniła, czemu dokładnie służy wolontariat:

Wolontariat na festiwalu jest dla Open’era przede wszystkim programem o charakterze społeczno-edukacyjnym, opartym na długiej tradycji letnich festiwali muzycznych. Jego wpływ na ekonomiczny bilans wydarzenia, przy bardzo dużych nakładach organizacyjnych, jest marginalny. Wolontariat na festiwalu to kilka elementów. Pierwszy z nich to inkluzywność - zostanie wolontariuszem, daje możliwość uczestnictwa w festiwalu osobom, które z takiego czy innego powodu nie są w stanie, nie mogą lub nie chcą zapłacić za bilet. Wolontariat to możliwość połączenia wykonywania określonych zadań z uczestnictwem w festiwalu, obejrzeniem wybranych koncertów i zabawy. Dzięki temu festiwal jest dostępny dla wszystkich. (...) Drugi to zdobywanie doświadczenia, praktyki oraz możliwość edukacji.

W dalszej części oświadczenia organizator Openera przypomniał, że kaucja została wprowadzona 10 lat temu i jest to standardowa procedura. Zapewnił również, że jest ona zwracana zaraz po zakończeniu wydarzenia: 

Program w niezmienionej formule funkcjonuje od lat. Kaucja w wysokości równowartości ceny karnetu 4-dniowego została wprowadzona ponad 10 lat temu i jest to standardowa procedura. Wynika ona z tego, że w przeszłości — i to nie dotyczy tylko Polski — pojawiły się osoby podszywające się pod wolontariuszy, które znikały zaraz po rejestracji. Skala tego procederu była bardzo znacząca i doszła do około 50 proc. uczestników projektu, co w oczywisty sposób uniemożliwiało realizację programu wolontariackiego. Co ważne - kaucja zwracana jest zaraz po wydarzeniu.

Wszystkie informacje na temat wolontariatu na Opener 2023 znajdziecie TUTAJFestiwal odbędzie się od 28 czerwca do 1 lipca 2023 roku na terenie Lotniska Gdynia-Kosakowo.

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama