Reklama
placeholder
News

Tak wygląda plan lekcji 2019/20. Krótsze przerwy to nie wszystko

Tak wygląda plan lekcji 2019/20. Krótsze przerwy to nie wszystko

Fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Tak wygląda plan lekcji 2019/2020. Krótsze przerwy to nie wszystko co czeka uczniów szkół średnich. Jak teraz będą wyglądały zajęcia w szkołach?

O której rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020? >> 

Rok szkolny 2019/2020: zmiany po reformie

2 września naukę w szkołach średnich zaczęli uczniowie pierwszego rocznika, który został zdublowany w wyniku reformy edukacji. Przypomnijmy, że rząd zdecydował o likwidacji gimnazjów i przywróceniu ośmioklasowej szkoły podstawowej.

W 2019 roku naukę w szkołach średnich zaczęli zarówno absolwenci gimnazjów, jak i podstawówek. Na szkolnych korytarzach spotkają się aż trzy roczniki – 2003, 2004 i 2005.

Z powodu zmian w systemie edukacji znacznie wzrośnie liczba uczniów w polskich szkołach. Źródła podają, że od nowego roku szkolnego będzie ich około 700 tysięcy (wcześniej było 470 tysięcy). To oznacza, że będzie też więcej klas pierwszych. W niektórych placówkach miało ich powstać nawet 17! Klasy mają mieć też nowe oznaczenia – a, a1,b,b1,c,c1, itp. Dodatkowo w jednej klasie będzie nawet 36 uczniów.

Podwójne klasy: z czym zmierzą się uczniowie pierwszych klas szkół średnich? >> 

Być może z powodu tak dużej liczby uczniów, zabraknie dla nich miejsc w szatniach, a niektóre lekcje będą odbywały się w salach gimnastycznych i na korytarzach. Niektóre zajęcia (np. wymagające ćwiczeń laboratoryjnych) mogą być przeprowadzane wymiennie albo przeniesione na kolejny rok.

Przypominamy, że podwójny rocznik to też podwójna podstawa programowa. Absolwentów gimnazjów będzie obowiązywać inny tok nauki, a tych, którzy skończyli podstawówkę – inny. Z powodu tych różnic, ósmoklasiści i gimnazjaliści będą chodzili do osobnych klas. Dodatkowo gimnazjaliści skończą liceum po trzech latach, a ósmoklasiści będą zdawać maturę dopiero rok później.

Rok szkolny 2019/2020: lekcje będą trwały do 21.00? >> 

Rok szkolny 2019/2020: plan lekcji

Oddzielna podstawa programowa dla gimnazjalistów i ósmoklasistów przyniesie nauczycielom więcej pracy, a szkołom – braki kadrowe. Poza tym szykują się duże zmiany w godzinach pracy placówek. Od września 2019 roku zajęcia dydaktyczne będą prowadzone „na dwie zmiany”, a przerwy między lekcjami będą znacznie krótsze niż do tej pory.

Uczniowie szkół średnich już pod koniec wakacji publikowali swoje plany lekcji na najbliższy rok szkolny. U niektórych z nich zajęcia zaczynają się po 13.00, a kończą około 19.30.

Macie już swój plan lekcji? 

 

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama