News

Podwójne klasy: z czym zmierzą się uczniowie pierwszych klas szkół średnich?

Podwójne klasy: z czym zmierzą się uczniowie pierwszych klas szkół średnich?

fot. pexels.pl

Od 2 września naukę m.in. w liceach zaczęli uczniowie pierwszego rocznika, który został zdublowany z powodu reformy edukacji. Z czym zmierzą się uczniowie pierwszych klas szkół średnich?

Strajk nauczycieli 2019: jest decyzja co do lekcji 2-15 września >> 

Rok szkolny 2019/2020 – zmiany

W wyniku reformy edukacji w roku szkolnym 2019/2020 nastąpi wiele zmian. W tym roku naukę w szkołach średnich zaczęli zarówno absolwenci trzeciej klasy gimnazjum, jak i ci po ósmej klasie szkoły podstawowej.

W poprzednim roku szkolnym liczba uczniów wynosiła niewiele ponad 470 tysięcy. Mówi się, że teraz będzie ich aż około 700 tysięcy. To oznacza, że od nowego roku szkolnego wzrośnie liczba klas pierwszych. Od września będzie ich nawet… 17 w jednej placówce! Żeby sobie z tym poradzić, szkoły wprowadzą nowe oznaczenia klas - a,a1,b,b1,itp. 

Na jedną klasę będzie przypadało też więcej uczniów. Do tej pory było ich około 30, a od 1 września w każdej klasie będzie ich o około 6 więcej.

O której rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020? >> 

Bardzo prawdopodobne, że z powodu tak dużej liczby uczniów, niektóre zajęcia dydaktyczne będą odbywały się nie tylko w salach lekcyjnych, lecz także na salach gimnastycznych. Być może niektóre zajęcia będą organizowane nawet na korytarzach. Mówi się, że z powodu przepełnienia, w szkołach może zabraknąć miejsc dla uczniów nawet w szatniach.

Podwójny rocznik w szkołach oznacza też podwójną podstawę programową. Innym tokiem będą się uczyć absolwenci gimnazjów, a innym – absolwenci ósmej klasy szkoły podstawowej. To oznacza nie tylko więcej pracy dla nauczycieli czy braki kadrowe w szkołach, lecz także zmiany w godzinach pracy szkół. Prawdopodobnie lekcje będą trwały dłużej niż do tej pory. Jak informują portale zajęcia dydaktyczne będą trwały od 7.30 do 17.30, a nawet do… 20.00. Niektóre źródła podają, że zajęcia mogą trwać nawet do… 21.00!

Z powodu różnic programowych uczniowie szkół podstawowych pójdą do jednych klas pierwszych, a absolwenci gimnazjów - do drugich. 

Rok szkolny 2019/2020: lekcje będą trwały do 21.00? >> 

Jakie jeszcze zmiany czekają uczniów w roku szkolnym 2019/2020? Mówi się, że w niektórych szkołach średnich zrezygnowano z ćwiczeń laboratoryjnych na lekcjach  chemii i fizyki, właśnie z powodu przepełnionych klas. Prawdopodobnie ćwiczenia o których mowa zostaną przeprowadzone za rok lub będą organizowane wymiennie np. z lekcjami biologii.

Nauczyciele mają też zwracać uwagę na różnice wiekowe między uczniami, którzy w tym roku rozpoczną naukę w pierwszych klasach szkół średnich. W roku 2019/2020 w klasach pojawią się przecież aż trzy roczniki – 2003, 2004 i 2005. To może powodować m.in. problemy adaptacyjne niektórych uczniów. 

Kto z Was zaczął naukę w szkole średniej w tym roku?

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj