News

Powrót do szkoły: zmiany od 1 września. Jakie zasady będą obowiązywać uczniów?

Powrót do szkoły: zmiany od 1 września. Jakie zasady będą obowiązywać uczniów?

Fot. Pixabay.com

Powrót do szkoły ze zmianami od 1 września. Jakie zasady będą obowiązywać uczniów od nowego roku szkolnego?

Powrót do szkoły jednak nie we wrześniu? "Dyrektor indywidualnie będzie podejmował decyzje" >> 

Z powodu epidemii koronawirusa w Polsce, od marca 2020 roku zajęcia stacjonarne w szkołach i na uczelniach wyższych zostały zawieszone. Przez kilka miesięcy edukacja była prowadzona przez internet.

Pod koniec czerwca 2020 roku premier Mateusz Morawiecki przekazał, że od początku września uczniowie wracają do szkoły, a w październiku – studenci na uczelnie. Jakiś czas później przekazano, że dyrektorzy szkół mogą podjąć decyzję o kształceniu na odległość m.in. w przypadku, kiedy na terenie placówki pojawi się ognisko wirusa.

Zasady w szkołach od 1 września – wytyczne GIS

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowują wytyczne epidemiologiczne dla szkół, które będą obowiązywać od 1 września 2020 roku. Podaje się, że będą miały one „zastosowanie do organizacji pracy szkoły dla dzieci i młodzieży w systemie stacjonarnym”.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami premiera i ministra edukacji narodowej przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych od września. Stworzymy również przepisy, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół. Gdyby pojawiło się ognisko epidemii czy realne zagrożenie dla zdrowia, czy życia uczniów oraz nauczycieli, dyrektor szkoły, po uzyskaniu zgody powiatowego inspektora sanitarnego, będzie mógł szybko zareagować. W tej chwili pracujemy nad odpowiednimi regulacjami prawnymi w tym zakresie – cytuje komunikat MEN m.in. Polsat News.

Nowy przedmiot w szkołach średnich od 1 września. MEN zapowiedziało zmiany >> 

Jakie obostrzenia będą obowiązywać w roku szkolnym 2020/2021? Jak podaje Gazeta Pomorska, powołując się na doniesienia RMF, na liście wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego znalazło się:

  • częste mycie rąk
  • wietrzeniu sal po każdych zajęciach
  • większej liczbie lekcji na świeżym powietrzu
  • maseczki będą potrzebne w momencie, gdy będzie gromadziła się większa liczba uczniów, np. podczas apeli.

Warto zaznaczyć, że ostateczna decyzja w sprawie powrotu uczniów do szkół zależy od sytuacji epidemicznej w Polsce. Ma ona zapaść na tydzień lub dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj