Nowy przedmiot w szkołach średnich od 1 września 2020. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało zmiany.
Imprezy plenerowe ze zmianami. Jakie zasady obowiązują od 17 lipca? >>
Język łaciński i kultura antyczna w podstawie programowej
Do rozpoczęcia nowego roku szkolnego zostało jeszcze sporo czasu, jednak już teraz pojawiły się informacje o zmianach w jego organizacji. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało, że od 1 września 2020 roku w podstawie programowej szkół średnich znajdzie się nowy przedmiot – język łaciński i kultura antyczna. Podaje się, że wejdzie on w jej skład "jako jeden z przedmiotów do wyboru dla wszystkich (obok plastyki, muzyki i filozofii)”. Do tej pory język łaciński i kultura antyczna był przeznaczony dla uczniów klas o odpowiednio rozszerzonym profilu.
Portal Na Temat informuje, że na język łaciński i kulturę antyczną przewidziano godzinę lekcyjną w I klasie szkoły średniej. Ze strony dziennik.ustaw.gov.pl możemy dowiedzieć się, że celem kształcenia jest m.in:
- Znajomość podstaw języka łacińskiego pozwalająca czytać pod kierunkiem nauczyciela nieskomplikowane, różnorodne formalnie i pochodzące z różnych epok oryginalne teksty łacińskie.
- Znajomość podstawowych faktów dotyczących twórczości wybranych, ważnych autorów piszących po łacinie od starożytności do czasów nowożytnych.
- Podstawowa znajomość wybranych, ważnych zjawisk z zakresu antycznej historii, filozofii, prawa, mitologii, religii, literatury, sztuki i architektury oraz tradycji antyku w kulturze europejskiej i polskiej.
- Rozumienie dziedzictwa antyku grecko-rzymskiego jako ideowego i materialnego fundamentu cywilizacji zachodniej i kultury polskiej.
Powrót do szkoły jednak nie we wrześniu? "Dyrektor indywidualnie będzie podejmował decyzje" >>
Zasadniczą rolą przedmiotu język łaciński i kultura antyczna realizowanego w zakresie rozszerzonym jest kształtowanie humanistycznej wrażliwości uczniów i przekazanie im wiedzy na temat języka łacińskiego i kultury starożytnej Grecji i Rzymu, jak również ich roli w rozwoju kultury i języka polskiego. (…) – czytamy w dalszej części rozporządzenia ministerstwa.
W uzasadnieniu swojej decyzji Ministerstwo Edukacji Narodowej miało dodać, że „język łaciński to pewien kod, którym elity europejskie posługiwały się przez stulecia, a którego odczytanie wymaga specyficznych kompetencji”.
Celem zajęć jest pokazanie uczniom oddziaływania języka łacińskiego oraz kultury grecko-rzymskiego antyku na języki i kulturę europejską wieków późniejszych. Podstawa programowa ma przede wszystkim dać nauczycielom szansę wykształcenia wśród uczniów przekonania z jednej strony o doniosłości, z drugiej – o atrakcyjności tych humanistycznych zagadnień - cytuje wypowiedź rzecznik MEN, Anny Ostrowskiej, serwis warszawa.naszemiasto.pl.
Przypomnijmy, że informacje o tym, że resort proponował wprowadzenie języka łacińskiego i kultury antycznej do podstawy programowej dla uczniów pierwszych klas szkół średnich pojawiły się już na początku 2020 roku.