News

Nowe uwagi w polskich szkołach? Stare robią krzywdę uczniom

Nowe uwagi w polskich szkołach? Stare robią krzywdę uczniom

Fot. Flickr.com

Nowe uwagi w polskich szkołach? Ruszyła akcja, która ma je wprowadzić. O co chodzi i jak się do niej przyłączyć?

Młodzieżowe słowo roku 2019: co zastąpi xD, dzbana i sztos? >> 

„Pozytywna uwaga” – co to za akcja?

Inicjatorami akcji „Pozytywna uwaga” są rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 52, która mieści się na Targówku w Warszawie. Co to jest „Pozytywna uwaga”?

„Pozytywna uwaga” to nasz pomysł – rodziców dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 52 na warszawskim Targówku. Urodził się chwilę po tym, kiedy jedna z wychowawczyń poprosiła uczniów, by opisali swoje pozytywne cechy. Dostała same puste kartki! Dzieci nie potrafiły napisać nic dobrego o sobie. Kompletnie nic. Dotarło do nas wtedy, że to my, dorośli, zawiedliśmy. My, rodzice, nie pomogliśmy dzieciom zbudować takiej samooceny, która pozwoliłaby im o sobie mówić – i myśleć! – dobrze. A przecież kochamy nasze dzieci i chcemy dla nich wszystkiego, co najlepsze, prawda? Zawiodła także szkoła – wśród uwag od nauczycieli rzadko zdarzają się pozytywne. A te są zwykle pochwałami za coś oczywistego – za grzeczne zachowanie, za pomoc przy sprzątaniu po przedstawieniu. (…) Nie oceniamy systemu edukacji, nie chcemy zmieniać podstawy programowej, chcemy tylko zachęcić nauczycieli do mądrego chwalenia uczniów. W szkole nie da się uciec od ocen, a dobra uwaga od nauczyciela zostaje z nami na całe życie. Niech nasze dzieci idą w świat przekonane, że nawet jak nie mają czerwonego paska, to są w czymś dobre. Niech poczują nasze wsparcie (…) – czytamy na oficjalnej stronie akcji.

Mister Polski 2019: oto kandydaci! Komu kibicujecie? >> 

Skąd nazwa „Pozytywna uwaga”?

(…) Akcja nazywa się „Pozytywna uwaga”, a nie „pochwała”, bo chcemy wejść głębiej. (…) Uwaga w szkole jest też kojarzona absolutnie negatywnie, więc ta akcja ma zmienić również to (…) – powiedziała Anna Zapał – mama jednego z uczniów SP nr 52 w Warszawie – w audycji radiowej TOK FM.

Akcja „Pozytywna uwaga” rusza w listopadzie. Organizatorzy zdecydowali o takim terminie, bo według nich „to najtrudniejszy miesiąc w roku, kiedy dzieci są zmęczone, szybko robi się ciemno, a nauki coraz więcej”.

(…) Niech jak najwięcej uczniów dostanie teraz pozytywną uwagę od swoich nauczycieli – oficjalnych, wpisanych do dzienniczków. Przegońmy wspólnie smutek ze szkolnych korytarzy (…) – przekonują rodzice ze SP nr 52 w Warszawie.

Niedziele handlowe 2020. Szykujcie się na duże zmiany >> 

„Pozytywna uwaga” – jak dołączyć?

"Pozytywna uwaga" okazała się sukcesem. Do akcji przyłączyło się już ponad 100 szkół z kilku województw. Placówki z całej Polski wciąż mogą się do niej zgłosić - wystarczy wypełnić formularz na tej stronie.

Co myślicie o tej akcji? 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

? Kolejna podpowiedź od @tomasztokarz_net ? #pozytywnauwaga #jakchwalić #chwalimy

Post udostępniony przez #PozytywnaUwaga (@pozytywnauwaga)

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#pozytywnauwaga #edukacja #nauczyciele #szkoła

Post udostępniony przez #PozytywnaUwaga (@pozytywnauwaga)

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj