Reklama
placeholder
News

Prawo jazdy od 17. roku życia? To nie koniec proponowanych nowości

Prawo jazdy od 17. roku życia? To nie koniec proponowanych nowości

fot. pexels.com

Reklama
Reklama
placeholder

Komisja Europejska chce, aby prawo jazdy mogło być uzyskane przez osoby od 17. roku życia. Takie przepisy mają obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej. 

TikTok z dziennym limitem 60 minut korzystania z apki. Kogo dotyczy? >>

Prawo jazdy – nowe przepisy?

Jeśli nowe prawo zostanie ustanowione i 17-latkowi uda się otrzymać prawo jazdy, będzie się ono nieco różnić od „zwykłego” prawa jazdy. Do momentu uzyskania pełnoletności młody kierowca będzie mógł bowiem prowadzić pojazdy tylko pod nadzorem osoby dorosłej. 

Wśród innych zmian proponowanych przez Komisję Europejską znajdują się między innymi dwuletni okres próbny dla nowych kierowców, w czasie którego obowiązywać będzie zerowy limit alkoholu we krwi, zmiany w szkoleniu kierowców, które postawią nacisk na współdzielenie drogi z rowerzystami, użytkownikami hulajnóg elektrycznych i zwiększonego ruchu pieszych, większy nacisk na kontrolę stanu zdrowia kierowców, by odpowiednio szybko wykrywać choroby mogące stwarzać zagrożenie na drodze, jak również zachęcanie kierowców do aktualizowania swoich umiejętności. 

Ponadto Komisja Europejska chciałaby wprowadzić jeden standard cyfrowego prawa jazdy, który będzie obowiązywał na terenie całej Unii Europejskiej, a także usprawnić system Krajowych Punktów Kontaktowych i doprowadzić do sytuacji, że kara pozbawienia prawa jazdy – także czasowo – będzie obowiązywała na terenie całej wspólnoty. 

Matura z polskiego 2023 będzie łatwiejsza. Lista pytań skrócona o połowę >>

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama