Reklama
placeholder
News

Matura z polskiego 2023 będzie łatwiejsza. Lista pytań skrócona o połowę

Matura z polskiego 2023 będzie łatwiejsza. Lista pytań skrócona o połowę

fot. pexels.com

Reklama
Reklama
placeholder

Tegoroczna matura ustna z języka polskiego ma być łatwiejsza przynajmniej o 20 procent, jak poinformował szef Ministerstwa Edukacji i Nauki. W 2022 roku egzamin nie odbył się z powodów sanitarnych.

TikTok z dziennym limitem 60 minut korzystania z apki. Kogo dotyczy? >>

Matura 2023 – egzamin ustny z języka polskiego będzie łatwiejszy

1 marca 2023 roku odbyła się konferencja prasowa dotycząca zmian w egzaminie maturalnym. Nowelizacje mają był ułatwieniem dla uczniów, którzy z powodu pandemii i nauczania zdalnego nie mogli w odpowiedni sposób przygotować się do egzaminu. Zmiany dotyczą egzaminu ustnego z języka polskiego, który przeprowadzany jest w tzw. nowej formule. 

Jak poinformował portal Strefa Edukacji, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik, powiedział na konferencji:

Spotkaliśmy się z nauczycielami, z metodykami (...) i oni wszyscy wskazali, że zasadne byłoby zmniejszenie liczby zadań jawnych. Nauczyciele, którzy pracowali z nami wskazywali, które zadania należałoby usunąć. Sugerowali, by zadań zostało 110, i tyle zostało. 

Jak podkreślił dyrektor CKE: 

(…) nie ma sytuacji, w której zniknęłaby którakolwiek lektura obowiązkowa wskazana w wymaganiach egzaminacyjnych, czyli wszystkie lektury, niezależnie czy omawiane w całości, czy we fragmentach, pozostały.

Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, zgodnie z decyzją MEiN liczba zadań jawnych obowiązujących w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego została ograniczona do 110.  Pierwotnie w puli znajdowało się 280 pytań, a ich ilość została już wcześniej ograniczona do 227. 

Łacina w szkołach 'jako drugi język obcy'? Od kiedy i w których klasach? >>

Matura – jak wygląda obecnie egzamin ustny z języka polskiego?

Podczas ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego w tzw. nowej formule, uczniowie muszą zrealizować dwa zadania. Pierwszym z nich jest odpowiedź na pytanie wylosowane z puli pytań jawnych, a drugie polega na odpowiedzi na pytania do otrzymanego fragmentu tekstu literackiego, ikonografii lub tekstu językowego. W swojej wypowiedzi muszą ponadto odwołać się do innego utworu literackiego lub tekstu kultury. Po wylosowaniu zestawu egzaminacyjnego maturzysta ma 15 minut, by przygotować się do odpowiedzi przed komisją. 

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama