fot. pexels.com
Tegoroczna matura ustna z języka polskiego ma być łatwiejsza przynajmniej o 20 procent, jak poinformował szef Ministerstwa Edukacji i Nauki. W 2022 roku egzamin nie odbył się z powodów sanitarnych.
TikTok z dziennym limitem 60 minut korzystania z apki. Kogo dotyczy? >>
Matura 2023 – egzamin ustny z języka polskiego będzie łatwiejszy
1 marca 2023 roku odbyła się konferencja prasowa dotycząca zmian w egzaminie maturalnym. Nowelizacje mają był ułatwieniem dla uczniów, którzy z powodu pandemii i nauczania zdalnego nie mogli w odpowiedni sposób przygotować się do egzaminu. Zmiany dotyczą egzaminu ustnego z języka polskiego, który przeprowadzany jest w tzw. nowej formule.
Jak poinformował portal Strefa Edukacji, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik, powiedział na konferencji:
Spotkaliśmy się z nauczycielami, z metodykami (...) i oni wszyscy wskazali, że zasadne byłoby zmniejszenie liczby zadań jawnych. Nauczyciele, którzy pracowali z nami wskazywali, które zadania należałoby usunąć. Sugerowali, by zadań zostało 110, i tyle zostało.
Jak podkreślił dyrektor CKE:
(…) nie ma sytuacji, w której zniknęłaby którakolwiek lektura obowiązkowa wskazana w wymaganiach egzaminacyjnych, czyli wszystkie lektury, niezależnie czy omawiane w całości, czy we fragmentach, pozostały.
Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, zgodnie z decyzją MEiN liczba zadań jawnych obowiązujących w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego została ograniczona do 110. Pierwotnie w puli znajdowało się 280 pytań, a ich ilość została już wcześniej ograniczona do 227.
Łacina w szkołach 'jako drugi język obcy'? Od kiedy i w których klasach? >>
Matura – jak wygląda obecnie egzamin ustny z języka polskiego?
Podczas ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego w tzw. nowej formule, uczniowie muszą zrealizować dwa zadania. Pierwszym z nich jest odpowiedź na pytanie wylosowane z puli pytań jawnych, a drugie polega na odpowiedzi na pytania do otrzymanego fragmentu tekstu literackiego, ikonografii lub tekstu językowego. W swojej wypowiedzi muszą ponadto odwołać się do innego utworu literackiego lub tekstu kultury. Po wylosowaniu zestawu egzaminacyjnego maturzysta ma 15 minut, by przygotować się do odpowiedzi przed komisją.