Reklama
placeholder
News

Pride Month – o co chodzi? Czerwiec to Miesiąc Dumy

Pride Month – o co chodzi? Czerwiec to Miesiąc Dumy

fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Czerwiec to Miesiąc Dumy od wielu lat dla ludzi na całym świecie. Co to jest Pride Month i o co w nim chodzi?

28 czerwca 1969 roku w Nowym Jorku doszło do zamieszek w barze Stonewall Inn na Manhattanie. W lokalu spędzały czas osoby należące do społeczności LGBT. Często miejsce było odwiedzane przez policję.

Pod koniec czerwca 1969 roku funkcjonariusze mieli kontrolować Stonewall Inn pod pretekstem sprzedaży alkoholu bez zezwolenia, ale przy okazji też w upokarzający sposób rozmawiać z przebywającymi w barze ludźmi. Ci, którzy wyszli z baru, zostali przed budynkiem, a kiedy siłą wyprowadzono z niego kilka osób, m.in. drag queens, tłum zaczął krzyczeć: Chcemy wolności! i Siła gejów!. W kierunku policji miały być rzucane kamienie, butelki i śmieci.

29 czerwca w proteście pod Stonewall Inn miało wziąć udział już kilka tysięcy osób.

Zdarzenia z 1969 roku są uznawane za pierwszy w historii tego rodzaju protest przeciwko niesprawiedliwości wobec osób LGBT. Niedługo później  powstał Gay Liberation Front, którego członkowie spotykali się z politykami i organizowali protesty.

Pierwszy marsz Gay Pride odbył się 28 czerwca 1970 roku. Władze Nowego Jorku miały wydać na niego pozwolenie zaledwie 2 godziny przed planowanym rozpoczęciem.

Organizatorką pierwszej parady Gay Pride była biseksualna kobieta Brenda Howard, nazywana Matką Dumy.

Parada Wolności w 2023 ponownie w Łodzi! Znamy szczegóły >>

Pride Month – czerwiec. O co chodzi z Miesiącem Dumy? 

Miesiąc Dumy jest celebrowany w wielu krajach – w czerwcu odbywają się nie tylko parady, lecz także inne wydarzenia, które mają zwrócić uwagę na rzeczywistość z jaką mierzą się osoby ze społeczności LGBT+. 

W Pride Month, czyli Miesiącu Dumy, chodzi o wyrażenie poparcia dla tych, którzy walczą o swoje prawa i nie wstydzą się mówić o tym, kim są.

Tęczowa flaga – kolory. Co oznaczają?

Tęczowa flaga to chyba najbardziej znany symbol społeczności LGBT. Pierwszy raz pojawiła się na paradzie w San Francisco w 1978 roku, a zaprojektował ją Gilbert Baker.

Od ponad 40 lat na fladze jest 6 kolorów – czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. Na początku flaga LGBT miała 8 kolorów, które miały oznaczać:

  • różowy - płeć i seksualność,
  • czerwony - życie,
  • pomarańczowy - zdrowie,
  • żółty - blask słońca,
  • zielony - naturę,
  • turkusowy - magię lub sztukę,
  • niebieski - harmonię,
  • fioletowy - duchowość

Jak AI widzi typowych Europejczyków? Polak wyraźnie "odstaje" od kanonu >>

Symbol osób transpłciowych to flaga niebiesko-różowo-biała. Kolor niebieski ma symbolizować płeć męską, różowy – płeć żeńską, a biały – „płeć pomiędzy”.

Czerwiec został ogłoszony oficjalnie miesiącem dumy osób LGBT w 1999 roku przez prezydenta USA Billa Clintona.

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama