News

Roksana Węgiel: Nie z tej Ziemi plagiatem hitu Dua Lipy? Są wyniki ekspertyzy

Roksana Węgiel: Nie z tej Ziemi plagiatem hitu Dua Lipy? Są wyniki ekspertyzy

Fot. YouTube.com/Małe TGD/Instagram.com/dualipa

Czy nowa piosenka Roksany Węgiel jest plagiatem hitu Dua Lipy? Poznaliśmy wyniki ekspertyzy, a twórcy opublikowali specjalne oświadczenie.

Kilka dni temu do sieci trafiła piosenka Nie z Tej Ziemi zespołu Małe TGD i Roksany Węgiel. Pod klipem do singla pojawiło się mnóstwo komentarzy zarzucającym twórcom, że utwór brzmi jak piosenka Physical Dua Lipy.

Andziaks i Luka: imię dziecka już znane! Oryginalnie? >>

Piosenka Roksany Węgiel jest plagiatem Phycial Dua Lipy?

Utwór Nie z Tej Ziemi opowiada o głównym bohaterze filmu, który będzie musiał stawić czoła wielu wyzwaniom. Przy okazji nowych doświadczeń będzie miał szanse poznawać różne wartości. Piosenka zapowiada serial o tym samym tytule.

W odpowiedzi na liczne zarzuty piosenka została poddana ekspertyzie, którą przeprowadziła Aleksandra Sewerynik, doktor nauk prawnych i dyrygentka chóralna. Wyniki badań zostały dołączone do oświadczenia twórców.

 (…) Pragniemy zauważyć, iż na gruncie polskiej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych plagiat rozumiany jest jako bezprawne przypisanie sobie autorstwa całości lub części cudzego utworu, bądź jako celowe wprowadzenie w błąd co do autorstwa. Żadna z tych sytuacji nie ma miejsca w niniejszej sprawie (…) Jest nam więc niezwykle przykro, iż utwór promujący ważne wartości, stał się przedmiotem krytyki i zarzutów o plagiat,  tym bardziej, iż krzywdzące komentarze uderzają w Roksanę Węgiel i jej wizerunek artystyczny, podczas gdy jej udział w tym projekcie był jedynie gościnny. Z analizy przeprowadzonej przez Panią Doktor wynika, że pomimo zauważalnych dla przeciętnego słuchacza podobieństw pomiędzy utworami "Nie z tej ziemi" i "Physical", nie ma podstaw do stwierdzenia naruszenia prawa autorskiego, w szczególności naruszenia prawa do autorstwa utworu (potocznie nazywanego plagiatem). Podobieństwa wynikają bowiem z podobnego stylu utworów i korzystania przez autorów z podobnych, aczkolwiek rodzajowych cech kształtowania elementów składowych obu utworów — możemy przeczytać w oświadczeniu.

Viki Gabor: jej siostra Melisa też ma talent! Co o niej wiemy? >>

Słyszycie podobieństwo do piosenki Dua Lipy?

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

"Poświęcaj tyle czasu na ulepszanie siebie, byś nie miał go na krytykę innych"🙌🏻

Post udostępniony przez ROKSANA WĘGIEL 🦋 (@roxie_wegiel)

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj