News

Shrek: tego nie wiedzieliście o filmie! Najlepsze ciekawostki

Shrek: tego nie wiedzieliście o filmie! Najlepsze ciekawostki

fot. youtube.com/ Movieclips Classic Trailers

Mamy dla Was najlepsze ciekawostki o filmie Shrek. Czy znacie je wszystkie? ;-)

Shrek 5: kiedy premiera? Są nowe informacje >>

Shrek – informacje o filmie

Początki Shreka sięgają serii książek z 1990 roku autorstwa Williama Steiga. Fabuła pierwszego filmu z 2001 roku opiera się na postaci ogra Shreka, postaci o bardzo pochmurnym uosobieniu, który wyrusza na niebezpieczną misję w celu uratowania księżniczki z wieży. Shrek nie jest typową bajką, ale parodią tego gatunku.

W oryginalnej wersji językowej głosu postaciom użyczają m.in. Cameron Diaz, Mike Myers, Eddie Murphy czy w późniejszych częściach również Antonio Banderas. W polskim dubbingu są to Zbigniew Zamachowski, Jerzy Stuhr, Agnieszka Kunikowska i Adam Ferency.

Robert Lewandowski dostał PUCHAR od Quebonafide! [FOTO] >>

Shrek – najlepsze ciekawostki

1. Wiedzieliście, że Shrek początkowo miał mieć zupełnie inną fabułę? W innej wersji filmu mieliśmy poznać nastoletniego Shreka, który sprzeciwia się dołączeniu do rodzinnego biznesu i marzy o zostaniu rycerzem. Tę postać w oryginalne zdubbingował prawie w całości Chris Farley. Niestety aktor zmarł w 1997 roku, a prace na tą wersją filmu zostały wstrzymane.

2. W języku niemiecki słowo Schreck oznacza... strach.

Miley Cyrus na zdjęciu… w trumnie. Udana sesja? >>

3. Wygląd Shreka nie jest przypadkowy. Animatorzy wzorowali się na prawdziwej postaci. Maurice Marie Joseph Tillet żył w latach 1905-1954 i był zawodowym wrestlerem walczącym pod pseudonimem Francuski Anioł.

4. Shrek ma 213 centymetrów wzrostu, 22 zęby, długość jego dłoni wynosi 34,3 centymetra.

5. Komputerowe animacje do pierwszej części przygód Shreka zaczęto tworzyć w 1996 roku. Ukończono je dopiero 4,5 roku później. Co ciekawe, niektórzy członkowie zespołu twórców filmu mieli nietypowe zadania. Na przykład musieli wziąć prysznic z błotem, aby zbadać ruch błota. Dyrektor artystyczny Douglas Rogers odwiedził plantację magnolii w celu zalezienia miejsca, które mogłoby posłużyć jako przykład bagna. Rogerts w swoich poszukiwaniach idealnej lokacji zaszedł za daleko i prawie został zagryziony przez aligator.

Imiona dzieci światowych gwiazd. Które najbardziej oryginalne? >>

6. Sukces komercyjny Shreka uratował finansowo firmę Dreamworks Animation. Dzięki tej serii filmów mogły powstać takie animacje jak Kung Fu Panda, Jak Wytresować Smoka czy Madagaskar.

7. W pierwszej części przygód Shreka jedną z kultowych scen jest ta z cebulą. Shrek i Osioł udali się do zamku Lorda Farquaada. Na plantacji cebul ogra stara się wyjaśnić swojemu towarzyszowi, że ogry są jak cebula. To zdanie zaskakuje Osła, który nie wie jak interpretować te słowa. Shrek mu wyjaśnia: warstwy. Cebula ma warstwy. Ogry mają warstwy. Rozumiesz? Okazało się, że ogr nie jest autorem tego porównania. Scenarzyści zainspirowali się cytatem ze sztuki. Sztuką był Peer Gynt norweskiego dramaturga Henrika Ibsena. On jako pierwszy mówił o koncepcji osoby mającej więcej warstw, podobnie jak cebula.

Masz tę wersję książki HP i Kamień Filozoficzny? Sprawdź stronę 53, bo możesz zarobić >>

9. Shrek bez wątpienia jest wielkim hitem. Wiedzieliście, że na podstawie filmów zrodził się musical? Na scenie możemy zobaczyć więcej historii związanych z głównym bohaterem.

W sztuce dowiadujemy się, że Shrek najwyraźniej opuścił swój dom w wieku siedmiu lat, aby zobaczyć świat. Podczas tej przygody ogr jest natychmiast znienawidzony przez wszystkich na ulicach, które przemierzał. Jedynym wyjątkiem jest mała księżniczka Fiona, którą bardzo szybko odciągają rodzice. Cała historia prowadzi bezpośrednio do domu na mokradłach, w którym zaczyna się cała historia.

10. Pamiętacie scenę, w której księżniczka Fiona zadziwia Shreka i Osła 'bęknięciem'? Okazuje się, że tego momentu nie było w scenariuszu. Scena została dopisana po tym jak Cameron Diaz, która dubbinguje postać Fiony w oryginale, 'beknęła' po wypiciu coli podczas nagrywania swojej części dialogów.

Harry Potter: kim bohaterowie zostali po Hogwarcie? >>

11. Postać Wróżki Chrzestnej miała się pojawić już w pierwszej części Shreka. Ostatecznie ten epizod został wycięty i pojawił się w drugim filmie z serii.

12. W 2006 roku w ankiecie przeprowadzonej przez brytyjską telewizję BBC film o przygodach Shreka uplasował się on jako najchętniej oglądana animacja przez dorosłych.

13. Każdy artysta wie, jakim zaszczytem jest zdobycie gwiazdy na Hollywood Walk of Fame. Shrek również ma swoją gwiazdę od 2010 roku i uważamy, że jak najbardziej na nią zasługuje!

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Day 231

Post udostępniony przez shrek is love, shrek is life. (@same_photo_of_shrek_daily)

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I'm Watching SHRek On My Fire Stick #SHRekMovie 😎 #FireStick4k @Dreamworks

Post udostępniony przez Davon Douglas (@davondouglas225)

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.