News

Sobótka, Noc Świętojańska i Noc Kupały: czym się różnią i kiedy je obchodzimy?

Sobótka, Noc Świętojańska i Noc Kupały: czym się różnią i kiedy je obchodzimy?

Fot. Pixabay.com

Chociaż wydaje się, że jest inaczej, Noc Kupały i Noc Świętojańska to nie to samo święto. Czym się różnią te dwie noce i kiedy je obchodzimy? Sprawdźcie!

Gdzie jest burza? Radar burz pokaże gdzie się pojawią >>

Sobótka, Noc Kupały – co to jest?

Noc Kupały (inaczej Sobótka) to słowiańska pogańska tradycja, która wiąże się z przesileniem letnim. Noc Kupały obchodzimy w najkrótszą noc w roku, która przypada w 2020 roku na 21 czerwca.

Wiele lat temu Sobótka była związana z czczeniem ognia, wody, Księżyca i Słońca. Odpowiednie obchodzenie Nocy Kupały wpływało na płodność, miłość i plony. W dzisiejszych czasach niektórzy uważają, że Sobótka to słowiańskie walentynki.

Nazwa Noc Kupały pochodzi od indoeuropejskiego słowa kump, które oznacza gromadę. Inna nazwa – Sobótka – jest z kolei związana z legendą o dziewczynie o takim imieniu.

Anna Skura 'WZIĘŁA ŚLUB' z… przyjacielem gejem. „Postanowiłam spełnić jego marzenie” >>

Sobótka - historia, skąd nazwa?

Według opowieści, Sobótka miała wyjść za ukochanego właśnie w noc letniego przesilenia. Niestety wioska, w której mieszkała dziewczyna została zaatakowana, a Sobótka zginęła trafiona przez jednego z najeźdźców prosto w serce. Od tej chwili Noc Kupały nazywana jest też Sobótką, na pamiątkę jej śmierci.

Dzień Ojca 2020: życzenia i wierszyki SMS dla taty >>

Noc Kupały - jak obchodzić?

Jak obchodzić Noc Kupały? Najpopularniejsze zwyczaje związane z Sobótką to tańce wokół ogniska, wróżby czy wicie wianków. Ta ostatnia tradycja jest popularna też dzisiaj. 

Panny plotą wianki i, razem z zapalonymi świecami, rzucają je do wody. Według wierzeń, jeśli plecionkę wyłowi jakiś kawaler, dziewczyna, która zrobiła wianek może spodziewać się ślubu. Jeśli wianek popłynie niezauważony, dziewczyna raczej szybko nie zostanie żoną. 

Dzień Ojca 2020: kiedy wypada? >>

Noc Świętojańska - co to jest? 

Noc Świętojańska to chrześcijański odpowiednik Nocy Kupały. Obchodzimy ją w nocy z 23 na 24 czerwca.

Z Wigilią świętego Jana związana jest legenda na temat kwiatu paproci.  Raz w roku, właśnie w nocy z 23 na 24 czerwca, ma pojawiać się ta niezwykła roślina. Temu, kto znajdzie kwiat paproci, nigdy nie zabraknie miłości ani pieniędzy.

Natalia Oreiro zostanie Rosjanką? Stara się o nowe obywatelstwo >>

Noc Świętojańska - zwyczaje, obrzędy

Jakie zwyczaje wiążą się z Nocą Świętojańską? W zasadzie obrzędy Wigilii świętego Jana są takie same jak w Noc Kupały. Do wróżb, ognisk i wianków dodano jeszcze święcenie wody. Ostatni zwyczaj ma odróżniać pogańską Sobótkę od chrześcijańskiej Nocy Świętojańskiej.

Olga Kalicka odwołała ślub! Skąd taka decyzja? >>

Noc Kupały albo Noc Świętojańską można świętować tradycyjnie i np. szukać kwiatu paproci, ale można też wybrać się na koncert z tej okazji. Wiele miast w Polsce organizuje "wiankowe" imprezy. W tym roku niestety musimy świętować bez Wianków - przez pandemię koronawirusa imprezy zostały odwołane.

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj