News

Kolejny kraj znosi wizy dla Polski!

Kolejny kraj znosi wizy dla Polski!

Fot. Pixabay.com

Kolejny kraj znosi wizy dla Polski. Od kiedy wejdą zmiany i dokąd pojedziemy bez dokumentu? Sprawdźcie!

Meghan Markle i książę Harry: data opuszczenia dworu już znana >> 

W lipcu 2019 roku ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher, poinformowała, że nasz kraj przystąpi do ruchu bezwizowego w USA. Kilka miesięcy później prezydent USA Donald Trump podpisał dokument znoszący obowiązek wizowy dla Polaków. Od tej pory jeśli chcemy polecieć do USA w celach turystycznych lub biznesowych na maksymalnie 90 dni, nie musimy wyrabiać wcześniej odpowiedniego dokumentu u konsula. Program bezwizowy obejmuje 50 stanów USA, Portoryko oraz Wyspy Dziewicze.

Mówiło się, że nasz kraj przystąpi do programu bezwizowego Visa Waiwer dopiero w 2020 roku, jednak 6 listopada, w czasie wspólnej konferencji z amerykańską ambasador Georgette Mosbacher w Pałacu Prezydenckim, Andrzej Duda powiedział, że Polacy będą podróżować do USA bez wizy od 11 listopada 2019 roku. W lutym 2020 roku poinformowano, że kolejny kraj znosi wizy dla obywateli Polski.

USA bez wizy! Data, kiedy nowe przepisy wchodzą w życie, już znana >> 

Turcja znosi wizy dla Polski. Od kiedy?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że Polacy nie będą już musieli posiadać wizy, żeby wyjechać do Turcji. Zmiany wejdą w życie 2 marca 2020 roku.

Od 2 marca 2020 roku obywatele pięciu państw strefy Schengen: Austrii, Belgii, Holandii, Polski, Hiszpanii oraz obywatele Wielkiej Brytanii zwolnieni będą z obowiązku wizowego. W okresie pół roku (180 dni) obywatele tych krajów będą mogli przebywać na terenie Turcji w celach turystycznych 90 dni bez konieczności zakupu wizy – przekazał rzecznik prasowy tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Hami Aksoy, w specjalnym komunikacie.

Aksoy dodał również, że zniesienie wizy m.in. dla Polski ma zwiększyć potencjał turystyczny Turcji, oraz „rozwinąć stosunki handlowe, gospodarcze i kulturowe" między krajami.

Kiedy Amazon wejdzie do Polski? Jest decyzja >> 

Przypomnijmy, że do tej pory osoby, które chciały wyjechać do Turcji mogły ubiegać się o wizę drogą elektroniczną, na tureckich przejściach granicznych lub w placówkach kraju. Za wydanie dokumentu trzeba było zapłacić 35 dolarów, czyli około 140 złotych.  

Warto dodać, że Turcja jest drugim najczęściej wybieranym kierunkiem przez polskich turystów. Według Polskiej Izby Turystyki w 2019 roku wybrało się tam ponad 21% Polaków. Przed Turcją znalazła się tylko Grecja (26%). Trzecie miejsce zajęła Bułgaria (13,5%).

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj