News

USA bez wizy! Data, kiedy nowe przepisy wchodzą w życie, już znana

USA bez wizy! Data, kiedy nowe przepisy wchodzą w życie, już znana

Fot. Pixabay.com

Wizy do USA zniesione. To już pewne! Od kiedy nowe przepisy wchodzą w życie? Znamy datę!

Zniewolona: Wiktoria Gąsiewska zagra GŁÓWNĄ ROLĘ w serialu? >> 

Wizy do USA zniesione dla Polski 

O tym, że wizy do Stanów Zjednoczonych zostaną zniesione dla Polaków mówiło się od kilku miesięcy. W lipcu 2019 roku Georgette Mosbacher poinformowała, że Polska przystąpi do ruchu bezwizowego w USA. Ambasador USA w Polsce zdradziła, że już we wrześniu nasz kraj spełni wszystkie warunki, które pozwolą mu przystąpić do programu Visa Waiver, dzięki któremu będziemy podróżować do Stanów bez wizy.

Przypomnijmy, że Polska musiała m.in. zmniejszyć wskaźnik odmów wiz turystyczno-biznesowych do mniej niż 3%. Ostatecznie Polska osiągnęła wynik 2,8%.

W październiku informowano, że prezydent USA Donald Trump podpisał dokument znoszący obowiązek wizowy dla Polaków. To oznacza, że jeśli chcemy polecieć do USA w celach turystycznych lub biznesowych na maksymalnie 90 dni, nie musimy wyrabiać wcześniej odpowiedniego dokumentu u konsula. Program bezwizowy obejmuje 50 stanów USA, Portoryko oraz Wyspy Dziewicze.

Wizy do USA zniesione. Kiedy polecimy do Stanów bez zezwolenia? >> 

Wizy do USA zniesione. Kogo nie obejmują nowe przepisy?

Warto pamiętać, że wizy będą nadal wymagane dla wyjazdów innych niż turystyczno-biznesowe i takich, które będą trwały dłużej niż 90 dni. Program ruchu bezwizowego nie upoważnia też do podjęcia pracy na terenie Stanów Zjednoczonych.

Przypominamy, że brak wizy do USA nie oznacza, że do kraju będą mogli wjechać wszyscy obywatele Polski. Oficer służby imigracyjnej może nie wpuścić na pokład samolotu każdego, kto wzbudzi jego podejrzenia. Dodatkowo program bezwizowy nie obejmuje osób, które po 1 marca 2011 roku podróżowały do: Korei Północnej, Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii lub Jemenu. Takich podróżnych obowiązują „stare” procedury wizowe. Do USA nie pojadą też osoby, które były aresztowane. 

Niedziele handlowe – duża zmiana w 2021? Ale nie we wszystkich miastach >> 

Od kiedy polecimy do USA bez wizy?

Jakiś czas temu mówiło się, że Polska przystąpi do programu bezwizowego Visa Waiwer w lutym lub latem 2020 roku. Okazuje się jednak, że polecimy do Stanów Zjednoczonych dużo szybciej, niż zakładano! ;-) 

6 listopada, w czasie wspólnej konferencji z amerykańską ambasador Georgette Mosbacher w Pałacu Prezydenckim, Andrzej Duda poinformował, że Polacy będą podróżować do USA bez wizy od 11 listopada 2019 roku.

Dzisiaj w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalny komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego. Bezwizowe podróżowanie na 90 dni będzie możliwe od 11 listopada, dosłownie za kilka dni – powiedział polski prezydent.

Andrzej Duda podziękował m.in. prezydentowi Stanów Zjednoczonych – Donaldowi Trumpowi – i amerykańskiej ambasador za „bardzo poważne potraktowanie sprawy” przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj