Reklama
placeholder
News

Wolne w Wielki Czwartek, Piątek i Poniedziałek Wielkanocny w szkole, przedszkolu i pracy. Jakie są zasady?

Wolne w Wielki Czwartek, Piątek i Poniedziałek Wielkanocny w szkole, przedszkolu i pracy. Jakie są zasady?

fot. Pixabay

Reklama
Reklama
placeholder

W czasie świąt wielkanocnych tylko dwa dni są ustawowo wolne od pracy — niektórzy jednak świętują zdecydowanie dłużej. Inni natomiast jeszcze w Wielką Sobotę muszą się stawić w pracy. Jak to wygląda z prawnego punktu widzenia?

Wielkanocne potrawy od Magdy Gessler. Co w menu i jakie ceny? >>

Dni wolne od pracy na Wielkanoc

Wielkanoc to święto ruchome rozłożone na kilka dni. Triduum Paschalne zaczyna się już w Wielki Czwartek na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Następnie jest Wielki Piątek, w który odprawiana jest droga krzyżowa, a po nim Wielka Sobota, podczas której święcimy koszyczki z pokarmami. Te dni nie są ustawowo wolne od pracy.

W większości przypadków wolne od pracy mamy zagwarantowane dopiero w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny. Z uwagi na zakaz handlu w niedzielę obowiązujący od kilku lat, ten dzień dla większości osób i tak byłby wolny. W okresie świąt wielkanocnych mamy więc w zasadzie jeden dzień wolny od pracy – lany poniedziałek.

EURO 2024: z kim gra Polska, w jakich miastach mecze? Te informacje przydadzą się polskim kibicom >>

Dni wolne od szkoły na Wielkanoc

Inaczej sprawa wygląda w szkołach. Tutaj przyjęło się bowiem, że już od czwartku nie ma zajęć w szkołach. Na dodatek dzieci mają zazwyczaj wolne o jeden dzień dłużej – łącznie z wtorkiem.

W tym roku wiosenna przerwa świąteczna potrwa od 28.03 (czwartek) do 2.04 (wtorek). Dzieci wracają do szkoły w środę.

Jak działają przedszkola w okresie Wielkanocy?

W przypadku przedszkoli sytuacja wygląda nieco inaczej. Harmonogram pracy placówki ustala organ kierujący. Co ważne, przedszkola mają określoną pulę dni wolnych do wykorzystania w ciągu roku i to dyrekcja decyduje, w jakim terminie te dni wykorzystać. Dlatego też w jednych placówkach można się spodziewać dłuższego wolnego, w innych krótszego.

W niektórych placówkach może się zdarzyć tak, że dzieci jeszcze w piątek zawitają do przedszkola, a dniem wolnym będzie tylko poniedziałek. W innych natomiast może być podobnie jak w szkołach – wolne już od czwartku. Często spotykanym rozwiązaniem jest wolne w Wielki Piątek i oczywiście w Poniedziałek Wielkanocny, dzięki czemu dzieci mają przedłużony weekend.

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama