News

Zenek Martyniuk w… podręczniku! „Jeszcze trochę i teksty będą na maturze”

Zenek Martyniuk w… podręczniku! „Jeszcze trochę i teksty będą na maturze”

Fot. screen YouTube.com/AKCENT-Oficjalny

Piosenki Zenka Martyniuka są wykorzystywane w podręcznikach szkolnych. Jeszcze trochę i będą na maturze – zauważają internauci.

Zenon Martyniuk jest jednym z najpopularniejszych piosenkarzy w kraju. Przez wielu nazywany jest nawet „królem disco-polo”. Nie bez powodu, ponieważ 51-letni wokalista może pochwalić się nie tylko licznymi koncertami, hitowymi piosenkami czy duetami z takimi osobami jak Maryla Rodowicz. Na podstawie historii Martyniuka powstał film biograficzny, który mogliśmy zobaczyć w kinach w lutym 2020 roku. Teraz okazuje się, że twórczość muzyka została po raz kolejny doceniona.

Piosenki Maty jako… ballady. Te przeróbki to HIT >>

Zenon Martyniuk: piosenka w podręczniku szkolnym

Ostatnio na facebookowym profilu Kabaretu Smile pojawiło się interesujące zdjęcie. Widzimy na nim fragment podręcznika od języka polskiego dla uczniów klas 6. szkoły podstawowej. 

Zadanie polega na podkreśleniu czasowników w sparafrazowanym tekście piosenki Zenka Martyniuka Przez twe oczy zielone. Widoczny na zdjęciu utwór opowiada o tym, że podmiot liryczny „zapomniał iść w szranki” przez „błękitne oczy”.

Odkąd zobaczyłem ciebie, nie tknę jadła ni napoju. Ciągle czuję się jak w niebie, podczas ćwiczeń nawet w boju. Przez twe oczy błękitne, błękitne zapomniałem, że dziś w szranki od rana miałem iść. Że do lochu mnie wtrącą, mnie wtrącą, nie myślałem. I w twych oczu błękicie, błękicie będą żyć - czytamy.

Post opublikowany przez członków grupy Kabaretu Smile szybko zwrócił uwagę internautów. Niektórzy nie mogli uwierzyć, że fotografia jest prawdziwa, a inni potwierdzali jej autentyczność pokazując zdjęcia podręcznika dla klasy 6-tej. Nie wszystkim spodobał się ten rodzaj zadania w podręczniku szkolnym. 

Kochanowski, Słowacki i Mickiewicz przewracają się w grobach... 

Niestety to prawda. Znalazłam w ćwiczeniach córki. Szok i niedowierzanie.

Jeszcze trochę i teksty Zenka będą obowiązkowe na maturze

Czyli - witaj szkoło, będzie wesoło

Ludzie, wyluzujcie, po co ten hejt i ten cały jad. Popatrzcie na to inaczej, bez fali nienawiści. Poczytajcie co to znaczy "PARAFRAZA" a potem wyciągajcie wnioski! Przecież w tym tekście jest tylko zaledwie parę słów z tekstu tej piosenki! […] – czytamy.

Takie zadanie pojawiło się w ćwiczeniach, które są dołączone do podręcznika Między nami Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Materiały edukacyjne są dopuszczone do użytku szkolnego i można je znaleźć na na oficjalnej liście Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Dlaczego Z Kamerą u Kardashianów znika z anteny? Powodów jest kilka >>

Chcielibyście mieć takie teksty na lekcjach w szkole?
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.