Reklama
placeholder
News

Zmiany w szkołach od 1 września oraz harmonogram wprowadzania nowej podstawy programowej

Zmiany w szkołach od 1 września oraz harmonogram wprowadzania nowej podstawy programowej

fot. Pixabay

Reklama
Reklama
placeholder

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer poinformowała o nadchodzących zmianach w systemie edukacji. Już 15 kwietnia ruszą konsultacje materiałów ministerialnych w sprawie zmian w podstawie programowej, a pierwsze zmiany powinny wejść w życie 1 września 2024 roku. 

Zakaz używania telefonów w szkołach. Czy rzeczywiście wejdzie od 1 września 2024? >>

Jakie zmiany pojawią się w szkołach 1 września?

Zmiany, które będzie można zaobserwować od razu, to likwidacja przedmiotu Historia i Teraźniejszość oraz wprowadzenie edukacji obywatelskiej. Jak podaje Radio ZET, Katarzyna Lubnauer powiedziała:

Największym problemem z HIT-em było to, że on nie przedstawiał faktów, tylko wartościował pewne rzeczy. Nie pozwalał młodym ludziom wyrobić sobie własnego zdania na pewne fakty, ale przede wszystkim tam zniknął pierwiastek tego, co nazwalibyśmy edukacją obywatelską 

Ponadto w klasach 1-3 ma się pojawić 12 godzin zajęć z pierwszej pomocy.

Koniec programu Laptop dla ucznia. Skąd ta decyzja? >>

Kiedy wejdzie w życie nowa podstawa programowa?

Odchudzenie podstawy programowej było jednym z istotnych haseł koalicji rządzącej. Jednak tego typu zmiany wymagają czasu – konieczne są tutaj konsultacje, opracowanie nowej podstawy oraz przygotowanie nowych podręczników.

Póki co w roku szkolnym 2024/2025 ma przejściowo obowiązywać zawężona podstawa programowa. Finalny kształt nowego programu nauczania ma wejść w życie dopiero w roku szkolnym 2026/2027 dla szkół podstawowych oraz w roku szkolnym 2028/2029 dla szkół ponadpodstawowych.
 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama