News

12 listopada - kto pracuje? NAJNOWSZE INFO

12 listopada - kto pracuje? NAJNOWSZE INFO

Wikimedia Commons/Patryk Matyjaszczyk

Wolny poniedziałek 12 listopada 2018: kto skorzysta z dodatkowego wolnego dnia? Sejm przegłosował, aby 12 listopada został dniem wolnym od pracy.

12 listopada 2018 roku wypada w poniedziałek. Jest to dzień po 11 listopada, czyli Święcie Niepodległości. Sejm przegłosował ustawę o obowiązkowym dniu wolnym 12 listopada w zamian dla pracujących za właśnie przypadające w niedzielę dzień wcześniej Narodowe Święto Niepodległości.

Głosowanie odbyło się za wnioskiem posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy uznali, że ze względu na niedzielne święto należy się dzień wolny na odpowiednie uczczenie tej okazji.

Zgodnie z kodeksem pracy nie ma możliwości wybrania dnia wolnego za wolną niedzielę, bowiem - jak stanowi polskie prawo - dzień wolny można "odebrać" jedynie, gdy święto wypada w sobotę.

12 listopada 2018 roku w pracy pojawią się jednak pracownicy szpitali i aptek państwowych. 12 listopada nie będzie wolny także dla pracowników sklepów - w tym dniu ma nie obowiązywać bowiem zakaz handlu. Ma odbyć się jeszcze jedno głosowanie w tej sprawie.

Nie cieszcie się na zapas – nie oznacza to, że co roku 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. Jest to jednorazowa zgoda na dodatkowy dzień wolny z okazji Święta Niepodległości.

Co będziecie robić w wolny poniedziałek?

12 listopada - nowe informacje 

7 listopada ostatecznie przegłosowano, że 12 listopada 2018 roku świętować w domach będą również pracownicy sklepów. W poniedziałek obowiązywać będzie zakaz handlu.

To oznacza, że 12 listopada 2018 roku pracować będą tylko pracownicy szpitali i apteki. Tego dnia odbędą się planowane zabiegi medyczne, ale np. przesunięte zostaną rozprawy sądowe.


 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj