fot. pixabay.com/krolestwo_nauki
Od początku 2025 roku Polacy mogą starać się o refundację leczenia stomatologicznego potocznie zwane "600 plus na dentystę". Projekt został stworzony, aby więcej pacjentów miało szansę na leczenie zębów. Usługi dentystyczne są bardzo drogie i nie każdego stać na wizytę w prywatnym gabinecie. Kto może otrzymać pomoc?
Pełnia w styczniu. Kiedy oglądać Wilczy Księżyc? >>
600 plus na dentystę: na co można otrzymać refundację?
Z dofinansowania usług stomatologicznych mogą skorzystać osoby ubezpieczone z Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 3 stycznia 2025 roku można bezpłatnie raz na pięć lat wykonać zdjęcie patomograficzne - jest to rodzaj zdjęcia rentgenowskiego, na którym widoczne są zęby, żuchwa szczęki, a także stawy skroniowo-żuchwowe. Refundowany jest także przegląd jamy ustnej (do trzech rocznie), usuwanie kamienia nazębnego, czyli skaling (raz w roku). Oprócz tego pacjenci mogą skorzystać z darmowych usług stomatologicznych takich jak:
- leczenie próchnicy (plombowanie zębów stałych i mlecznych),
- usuwanie zębów (ekstrakcje),
- leczenie kanałowe (w ograniczonym zakresie, np. dla siekaczy),
- protezy ruchome (np. częściowe lub całkowite),
- leczenie chorób dziąseł i przyzębia.
W ramach NFZ raz na pięć lat pacjenci mogą skorzystać także z refundacji protezy overdenture. Mocuje się ją na zatrzaskach na zębach, korzeniach lub implantach. Koszt jej wykonania wynosi kilka tysięcy złotych.
Ferie zimowe 2025 - DATY ogłoszone. Przerwa zimowa zacznie i skończy się nieco później niż zwykle >>
Szczegółowe informacje na temat refundowanych usług stomatologicznych dostępne są na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.