Reklama
placeholder
News

Aleksiej Nawalny nie żyje. Miał 'źle poczuć się po spacerze'

Aleksiej Nawalny nie żyje. Miał 'źle poczuć się po spacerze'

fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alexey_Navalny_%282007%29.jpg

Reklama
Reklama
placeholder

Nie żyje Aleksiej Nawalny, 47-letni rosyjski opozycjonista. Mężczyzna zmarł w kolonii karnej.

Informacje o śmierci Aleksieja Nawalnego

Informację o śmierci podał serwis NEXTA chwilę po godzinie 12:00. W kolejnym wpisie pojawiła się informacja o tym, że mężczyzna źle się poczuł po spacerze i stracił przytomność.

Według niezależnego kanału Baza Nawalny zmarł o godzinie 14:17 czasu lokalnego (czyli o 10:17 czasu polskiego). Mężczyzna miał się źle poczuć około godziny 13, wezwano do niego karetkę i próbowano go reanimować. Inne źródła mówią o zakrzepie, nie są to jednak potwierdzone doniesienia.

Jaka była przyczyna śmierci Aleksieja Nawalnego?

Na chwilę obecną nie jest znana przyczyna śmierci Aleksieja Nawalnego. Artykuł będzie aktualizowany na bieżąco.

Kim był Aleksiej Nawalny?

Aleksiej Nawalny był rosyjskim politykiem, przywódcą opozycji. Mężczyzna zmarł w Zakładzie Karnym nr 3 w rosyjskim Okręgu Autonomicznym Jamalsko-Nienieckim, gdzie odbywał 19-letnią karę pozbawienia wolności w kolonii karnej o specjalnym reżimie. Osoby z otoczenia Nawalnego twierdziły, że proces był polityczny, a dowody sfabrykowane. Posiedzenia odbywały się za zamkniętymi drzwiami, a informacje do mediów docierały wyłącznie dzięki doniesieniom opozycjonistów przebywających na sali sądowej.

Aleksiej Nawalny otwarcie krytykował reżim Władimira Putina i organizował wielotysięczne demonstracje przeciwko władzom. W 2020 roku próbowano go otruć — po tym incydencie leczył się w Niemczech. Zaraz po powrocie do ojczyzny w 2021 roku został aresztowany i od tamtej pory przebywał w aresztach, a następnie w koloniach karnych. W sumie ciążyły na nim wyroki skazujące go na ponad 30 lat pozbawienia wolności.

W 2022 roku o Nawalnym ponownie zrobiło się głośno za sprawą filmu Nawalny >>, który trafił na platformę HBO MAX. Dokument opowiadający o życiu polityka i jego walce z reżimem zebrał wiele pochlebnych recenzji i stał się jedną z najchętniej oglądanych produkcji, również w Polsce. Reżyser pokazał losy opozycjonisty po opuszczeniu niemieckiego szpitala. W filmie można zobaczyć, jak Nawalny dochodzi do tego, kto stał za zamachem na jego życie.

Ostatnie wpisy Nawalnego w mediach społecznościowych

14 lutego, a więc dwa dni przed śmiercią, Aleksiej Nawalny opublikował swoje ostatnie wpisy na platformie X. W tym jednym z nich napisał:

Kolonia Jamał postanowiła pobić rekord Władimira w rozpieszczaniu i przymilaniu się moskiewskim władzom. Właśnie dali mi 15 dni w celu karnej. Tak jest, to już czwarty pobyt w celi karnej w ciągu niecałych dwóch miesięcy, odkąd tam jestem. Mają gest.

fot. twitter.com/navalny

Natomiast na drugi wpis skierowany był do żony. Pojawiło się tam ich wspólne zdjęcie i podpis:

Kochanie, z Tobą jest jak w piosence: między nami miasta, światła lotnisk, niebieskie zamiecie i tysiące kilometrów. Ale czuję, że jesteś blisko mnie w każdej sekundzie i kocham cię coraz bardziej ❤️

 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama