News

Przez użycie tego słowa Beyonce nagra nową wersję piosenki?

Przez użycie tego słowa Beyonce nagra nową wersję piosenki?

fot. materiały praswoe/sonymusic.pl

Beyonce wydała długo wyczekiwany, siódmy album studyjny. Na RENAISSANCE znalazło się 16 utworów, m.in. singiel Heated, którego tekst wzbudził kontrowersje.

Beyonce – Renaissance. Nowa płyta wyciekła, gwiazda dziękuje fanom [TRACKLISTA] >> 

Beyonce – Heated obraża osoby z niepełnosprawnością?

Amerykańska supergwiazda została skrytykowana za użycie słowa spaz, który ma być skróconą wersją spazzin i oznaczać wykonywanie niezdarnych ruchów. Wyraz ma być używany w kontekście osób, które mają spastyczność.

Spastyczność to objaw, który charakteryzuje się zwiększonym napięciem mięśni, ich porażeniem lub niedowładem. Towarzyszy schorzeniom neurologicznym, takim jak mózgowe porażenie dziecięce, udar mózgu czy stwardnienie rozsiane.

Piosenka o Stegnie – pani Iwona chce pieniędzy od Friza i Tribbsa >>

Spaz, które pada w tekście piosenki Beyonce, to określenie, które można tłumaczyć jako idiota, kretyn. Określenie ma funkcjonować jako agresywna forma zwrotu do osób, które mierzą się z mózgowym porażeniem dziecięcym. 

Na Beyonce spadła fala krytyki. Pojawiły się nawet głosy, że dopuściła się ableizmu. Ableizm to dyskryminacja, niechęć, wrogie nastawienie do osób z niepełnosprawnością lub niepełnosprawnościami.

Przedstawiciel Beyonce zapewnił w rozmowie z redakcją magazynu People, że słowo nie zostało użyte celowo w sposób krzywdzący i szkodliwy. Wyraz ma zostać zastąpiony innym w nowej wersji utworu Heated.

Barbara Kwarc z wyrokiem za uderzenie dziecka w wideo >>

People przypomina że wcześniej podobna krytyka spotkała Lizzo. Słowo spazzin’ pojawiło się w tekście do kawałka GRRRLS. Po protestach osób z niepełnosprawnościami piosenkarka przeprosiła i nagrała nową wersję.

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.