News

Burzowy Księżyc 2020: kiedy wypada i gdzie oglądać pełnię?

Burzowy Księżyc 2020: kiedy wypada i gdzie oglądać pełnię?

Fot. Maxpixel.net

Burzowy Księżyc 2020 – kiedy wypada i gdzie oglądać pełnię? Zobaczcie kiedy warto obserwować niebo.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca w lipcu 2020: kiedy oglądać? >>  

Lipiec to na pewno jeden z ulubionych miesięcy fanów astronomii. Właśnie w tym czasie możemy obserwować niezwykłe zjawiska, takie jak półcieniowe zaćmienie Księżyca, maksimum meteorów z roju Południowych delta Akwarydów oraz pełnię Księżyca.

Pełnia Księżyca w lipcu 2020 – data godzina

5 lipca 2020 roku około godziny 4.30 nastąpi maksimum półcieniowego zaćmienia Księżyca. Niedługo później będziemy mogli zobaczyć jego pełnię. Niektóre źródła podają, że będzie ona widoczna o godzinie 4.44. Inne informują, że zjawisko będzie można zobaczyć o 6.44. Lipcowa pełnia Księżyca jest nazywana burzową, ale określa się ją też jako koźlą lub sienną.

Gdzie oglądać pełnię Księżyca w lipcu 2020? Zjawisko powinno być widoczne gołym okiem, ale do lepszej obserwacji możecie użyć np. lornetki. Warto w tym czasie wybrać się za miasto, żeby podziwiania pełni nie zakłócały nam sztuczne światła.

Gdzie jest burza? Radar burz pokaże gdzie się pojawią >> 

Burzowy Księżyc – skąd wzięła się nazwa?

Nazwa „Burzowa Pełnia Księżyca” wzięła się od burz, które pojawiają się w okresie występowania tego zjawiska. Z kolei "Sienna Pełnia" pochodzi od lipcowych zbiorów. Jak podają portale, nazwa "Pełnia Koźlego Księżyca" jest związana z kozłami (samcami sarny), które co roku zrzucają poroże. Zaczyna im ono odrastać właśnie w lipcu.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj