News

Półcieniowe zaćmienie Księżyca w lipcu 2020: kiedy oglądać?

Półcieniowe zaćmienie Księżyca w lipcu 2020: kiedy oglądać?

fot. pixabay.com/

Kiedy w lipcu oglądać półcieniowe zaćmienie Księżyca? Już niedługo będziemy świadkami kolejnego zjawiska astronomicznego.

Już 5 lipca 2020 roku na nocnym niebie będziemy mogli podziwiać kolejny raz Księżyc w pełni. Tego samego dnia zobaczymy także jego półcieniowe zaćmienie.

Gdzie jest burza? Radar burz pokaże gdzie się pojawią >>

Półcieniowe zaćmienie Księżyca - lipiec 2020

Czym jest półcieniowe zaćmienie Księżyca? Podaje się, że to zjawisko zachodzi, gdy Księżyc przesuwa się przez stożek półcienia Ziemi, znajdując się w całości poza stożkiem cienia całkowitego. Możemy wtedy zaobserwować pociemnienie jego brzegów.

Jeżeli aktualnie znajdujecie się na terenie Ameryki Południowej lub jesteście w środkowej albo wschodniej części Ameryki Północnej to macie duże szczęście! ;-) Właśnie tam półcieniowe zaćmienie Księżyca będzie najbardziej widoczne. Jednak mieszkańcy Polski także będą mogli zaobserwować to wyjątkowe zjawisko.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca powinno być widoczne gołym okiem, jednak w tym przypadku warto zaopatrzeć się także w lornetkę, która poprawi jakość widzenia. Pamiętajcie też o tym, żeby wybrać się w miejsce, do którego nie dociera duża ilość sztucznego światła.

Maksimum tego zjawiska można będzie obserwować już 5 lipca 2020 roku około 4:30 nad ranem. Chociaż półcieniowe zaćmienie księżyca nie jest tak spektakularne jak, na przykład widok spadających gwiazd, to gwarantujemy, że jest niezwykle fotogeniczne, więc warto je uwiecznić! ;-) 

Będzie kolejne 400 plus? Ma skorzystać 700 tysięcy osób >>

Wstaniecie tak wcześnie, żeby podziwiać półcieniowe zaćmienie Księżyca? ;-) 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj