Reklama
placeholder
News

Częściowe zaćmienie Słońca 25.10.2022. Gdzie będzie widoczne i co to za zjawisko?

Częściowe zaćmienie Słońca 25.10.2022. Gdzie będzie widoczne i co to za zjawisko?

fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Jesienią 2022 roku będziemy świadkami nieczęsto występującego wydarzenia astrologicznego. We wtorek 25 października będzie miało miejsce częściowe zaćmienie Słońca. Na czym polega to zjawisko i gdzie dokładnie będzie widoczne?

TAK od dziś wygląda godło Polski... Niespodziewana zmiana zaszokowała nawet specjalistów >> 

Częściowe zaćmienie Słońca 25.10.2022 - szczegóły 

Częściowe zaćmienie Słońca to zjawisko astrologiczne, podczas którego Księżyc porusza się pomiędzy Ziemią a Słońcem, rzucając cień na część naszej planety. Tym sposobem blokuje światło słoneczne, które normalnie dotarłoby do Ziemi. 

Kalendarz roku szkolnego 2022/23. Kiedy wolne od szkoły? >>

Częściowe zaćmienie Słońca 25 października będzie można zobaczyć na półkuli północnej naszej planety, czyli w Europie, w Afryce oraz w części Azji.

Częściowe zaćmienie Słońca 25.10.2022 w Polsce - gdzie najlepiej oglądać? 

W Polsce częściowe zaćmienie Słońca ma być widoczne od godziny 11:00 do 15:00. Moment, w którym cień księżyca zasłoni największą powierzchnię tarczy słonecznej będzie można zaobserwować na terenie Warszawy około godziny 12:23.

Jak podaje serwis astronomia24.com, największą fazę zaćmienia będzie można obserwować w regionie północno-wschodnim Polski (około 46%), z kolei najmniej zobaczą obserwatorzy z regionu południowo-zachodniego, gdzie maksymalna faza wyniesie od 33 do 35%. 

Tego dnia na całym świecie dojdzie jedynie do częściowego zaćmienia Słońca. Pełne zaćmienie Słońca będzie niemożliwe, ponieważ Księżyc i Słońce nie będą idealnie wyrównane na nieboskłonie. 

W czasie obserwacji zaćmienia Słońca przy pomocy lornetek oraz teleskopów trzeba pamiętać o stosowaniu odpowiednich filtrów! To bardzo ważne, bo bez nich może dojść do utraty wzroku.

Do obserwacji zaćmienia można wykorzystać takie przedmioty jak np. okulary słoneczne, nośnik ze starych dyskietek komputerowych, opalona szybka lub zdjęcie rentgenowskie - w przypadku tych przedmiotów dozwolone jest tylko kilkusekundowe zerkanie. Przedmioty te zatrzymują tylko częściowo promieniowanie widzialne, nadal przepuszczając bardzo szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe - informuje portal astronomia24.com. 

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama