W 2025 roku jest 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli święto przypada w sobotę, przysługuje nam dodatkowe wolne. Nie zostało jednak dokładnie określone w kodeksie, kiedy ten dzień wolny powinien być wykorzystany. Niestety, dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w niedzielę nie przysługuje.
W 2025 roku może być nawet 14 dni ustawowo wolnych. Trwają prace nad projektem ustawy, który zakłada wprowadzenie kolejnego dnia wolnego – 24 grudnia. Jeśli ustawa wejdzie w życie, będzie można cieszyć się dodatkowym dniem urlopu.
Koncerty 2025 w Polsce: kto wystąpi w naszym kraju? [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] >>
Dni wolne od pracy 2025: kalendarz świąt
- 1 stycznia (środa) - Nowy Rok
- 6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli
- 20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
- 21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (czwartek)- Święto Pracy
- 3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 Maja
- 8 czerwca (niedziela) - Zielone Świątki
- 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
- 15 sierpnia (piątek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych
- 11 listopada (wtorek) - Święto Niepodległości
- 25 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
- 26 grudnia (piątek)- Boże Narodzenie (drugi dzień)
WOŚP 2025: cel kolejnej zbiórki już znany. Kiedy finał? >>
Długie weekendy 2025
Na pierwszy długi weekend w 2025 roku będzie szansa już w styczniu. Święto Trzech Króli przypada na poniedziałek, 6 stycznia, co oznacza, że niedługo po Nowym Roku będzie można cieszyć się dodatkowym dniem wolnym.
Kolejna szansa na wypoczynek nadarzy się w kwietniu, gdy będziemy obchodzić Święta Wielkanocne, które przypadają na sobotę 18 kwietnia 2025 roku. Planując urlop w dniach 14-17 kwietnia lub 22-25 kwietnia, będziemy mogli cieszyć się aż 9 dniami wolnego.
Majówka w 2025 roku może się przedłużyć do 4 dni wolnego. Święto Konstytucji 3 Maja przypada na sobotę, więc można wziąć wolne w piątek, co stworzy długi weekend od czwartku, 1 maja, do niedzieli.
Boże Ciało w 2025 roku będziemy obchodzić 19 czerwca, tradycyjnie w czwartek. Najlepiej wziąć urlop w piątek, 20 czerwca, aby zyskać weekend przedłużony o całe dwa dni. Dla tych, którzy pragną jeszcze dłuższego wypoczynku, proponujemy przedłużenie urlopu o dni 16-18 czerwca, co da aż 9 dni wolnego.
Kolejna okazja do dłuższego weekendu będzie w sierpniu. 15 sierpnia 2025 roku przypada na piątek, więc osoby pragnące dłużej odpoczywać w wakacje powinny rozważyć wzięcie urlopu w czwartek, 14 sierpnia.
W listopadzie czeka nas dużo więcej wolnego. Dzień Wszystkich Świętych będziemy obchodzić w sobotę, co oznacza dodatkowy dzień wolny. Natomiast Święto Niepodległości (11 listopada) wypadnie we wtorek. Jeśli weźmiemy wolny poniedziałek, to będziemy mogli odpoczywać przez kilka kolejnych dni w tym miesiącu.
W 2025 roku, jeżeli ustawa o dniu wolnym 24 grudnia wejdzie w życie, można będzie cieszyć się długim odpoczynkiem podczas Bożego Narodzenia. Święta wypadają w środę, czwartek i piątek, co daje możliwość przedłużenia wolnego aż do niedzieli, 29 grudnia. To idealna okazja na dłuższy relaks w świątecznym okresie.
Tego Polacy słuchali w wakacje 2024. Są zestawienia >>
Planujecie już urlop na 2025 rok?