Reklama
placeholder
News

Drakonidy i Orionidy w październiku 2022. Kiedy oglądać rój meteorów?

Drakonidy i Orionidy w październiku 2022. Kiedy oglądać rój meteorów?

fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Październikowe wieczory w 2022 roku będą idealną okazją do tego, aby wpatrywać się w niebo w poszukiwaniu spadających gwiazd. Jesienią będzie można zaobserwować dwa deszcze meteorytów, składające się z Drakonidów i Orionidów. W jakie dni będzie można je zobaczyć?

Matura 2023 - co z ustnymi egzaminami? Uczniowie chcą przywilejów jak poprzednie roczniki >>

Drakonidy i Orionidy - październik 2022

Jako pierwsze na niebie w październiku 2022 roku pojawią się Drakonidy, czyli meteoryty pochodzące z gwiazdozbioru smoka. Będzie można je zobaczyć w dniach od 6 do 10 października. Warto wspomnieć, że rój Drakonidów ma zmienną maksymalną ilość meteorytów na godzinę i nie da się przewidzieć, o jakiej dokładnie porze spadnie ich najwięcej. Wiadomo jednak, że największa aktywność Drakonidów prawdopodobnie przypadnie na 8 października. 

To najbardziej absurdalna ścieżka rowerowa w Polsce [ZDJĘCIA] >>

Orionidy, czyli rój meteorytów związany z kometą Halleya, będzie można zaobserwować na niebie od 2 października aż do 7 listopada 2022 roku. W przeciwieństwie do Drakonidów, których maksymalna ilość nie jest do przewidzenia, wiadomo, że liczba Orionidów spadających z nieba co godzinę wynosi od 20 do 30 meteorytów. 

Zarówno Drakonidy oraz Orionidy najlepiej obserwować w miejscu bez źródeł sztucznego światła. 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama