News

Ekstraklasa: mecze wrócą już w maju?! Co już ustalono?

Ekstraklasa: mecze wrócą już w maju?! Co już ustalono?

fot. Wikimedia Commons/Masur

Koronawirus sparaliżował nas w praktycznie każdej dziedzinie życia społecznego. Pozamykano zakłady pracy, galerie handlowe, salony usługowe, szkoły i uniwersytety, a także zakazano zgromadzeń i odwołano wszystkie imprezy – również te sportowe.

Galerie handlowe - kiedy otwarcie? Są pierwsze daty >>

Przymusowa przerwa mocno odbiła się i będzie nadal się odbijać na sporcie. W marcu kiedy dowiedzieliśmy się o pierwszych przypadkach potwierdzonych zakażeń koronawirusem w naszym kraju praktycznie z dnia na dzień zostały zawieszone rozgrywki m.in. piłkarskie na wszystkich szczeblach. Sezon zamarł, piłkarze stracili możliwość normalnego treningu, a niestety jak wiadomo dla sportowców przerwa w złożonym trenowaniu oznacza spadek formy i wyników, co odbija się nie tylko jednostce, ale głównie na drużynie. Nie trudno sobie wyobrazić jak ogromne straty to oznacza gdy w jednym momencie wszyscy piłkarze ligi nie mogą normalnie trenować, a później rozgrywać meczów. 

Matura 2020 i egzamin ósmoklasisty: podano terminy! Kiedy powrót do szkoły? >>

Ekstraklasa – co z rozgrywkami 2020?

Władze Polskiego Związku Piłki Nożnej stanęły więc przed ogromnym i odpowiedzialnym zadaniem. Czy zawiesić sezon i ogłosić Mistrzem Polski 2020 drużynę, która w momencie zamknięcia stadionów była na pierwszym miejscu (przypominamy, że gdyby tak się stało to Mistrzem Polski 2020 zostałaby Legia Warszawa) czy próbować dokończyć rozgrywki? Jeśli tak – w jaki sposób, żeby zapewnić piłkarzom ciągłość treningów, bezpieczeństwo podczas meczów i co z kibicami? Rozterki dotyczyły oczywiście nie tylko Ekstraklasy, ale również m.in. rozgrywek Pucharu Polski i awansów oraz spadków z poszczególnych lig. 

Muzyczne przedszkole 4FUN Kids: 12 godzin dziennie najlepszych programów dla dzieci >>

Mecze Ekstraklasy maj 2020: dokończenie sezonu

Wszystko wskazuje na to, że sezon Ekstraklasy 2019/2020 uda się dokończyć! Podjęto ważne decyzje w sprawie wznowienia rozgrywek. Nie mamy jednak dobrych wiadomości dla posiadaczy karnetów na stadiony swoich drużyn - nie przewiduje się zezwolenia na mecze przy udziale publiczności.

Wszystkie kluby mają wygenerować listy pracowników, którzy będą obecni na meczach Ekstraklasy. W ten skład wchodzą zarówno piłkarze, jak i asystenci, trenerzy i obsługa.

Wydelegowane osoby muszą się poddać 14-dniowej izolazji pod czujnym okiem Komisji Medycznej PZPN.

W pierwszej kolejności mają zostać otwarte pierwsze obiekty sportowe umożliwiające wznowienie treningów indywidualnych. Później piłkarze i wydelegowane sztaby po odbytej izolacji zostaną poddani testom na koronawirusa. Jeżeli wszystko będzie w porządku to jeszcze w pierwszej połowie maja zostaną wznowione treningi grupowe.

Facebook wprowadza aplikację z GRAMI. Co znajdziemy na Facebook Gaming? >>

Ekstraklasa – data powrotu rozgrywek 

Ostatnie dni maja to czas ponownych testów na koronawirusa dla piłkarzy i sztabu. To oznacza, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami to 30 maja zostaną wznowione mecze i tym samym rozpocznie się 27. kolejka Ekstraklasy!

Planujemy, że Ekstraklasa wznowi rozgrywki 30 maja, trzy dni wcześniej zostaną rozegrane dwa mecze ćwierćfinałowe Pucharu Polski. Zapewne tydzień później ruszy pierwsza i druga liga - powiedział Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN.

Zakończenie sezonu przesunie się więc w czasie - planowane jest na termin 16-20 lipca 2020 roku.

Jakie obostrzenia czekają piłkarzy? Początkowo mówiło się o wprowadzeniu dodatkowych przerw na dezynfekcję i zastanawiano się nad dopuszczeniem do użytku piłkarzy maseczek i rękawiczek, ale PZPN zdementował te doniesienia. 

Kibicujecie którejś drużynie z Ekstraklasy?
 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.