
fot. Adriano Gadini/Pixabay

Ustawa o zakazie sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do lat 18 z dnia 17 sierpnia 2023 roku wchodzi w życie od 1 stycznia 2024 roku.
Napój energetyczny - co to jest?
Według ustawy chodzi o napoje będące środkiem spożywczym, ujętym w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie.
Barack Obama wybrał ulubione piosenki 2023. Czego lubi słuchać były prezydent? >>
Jeśli więc do napoju dodano taurynę lub kofeinę w ilości większej niż 150 miligramów na litr, to taki produkt automatycznie uznaje się za energetyk.
Napoje energetyczne - nowe oznaczenie
Ustawa wymaga również, żeby producenci i importerzy tego typu napojów oznaczali opakowania widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści Napój energetyzujący lub Napój energetyczny.
Te wielkie hity w 2024 roku skończą 20 lat. Czujecie się staro? >>
Napoje energetyczne - reklama nadal legalna
Chociaż w jednej z wersji ustawy znalazł się zapis o zakazie reklamy napojów energetycznych w telewizji, kinie, teatrze i radiu w godzinach 6:00 - 20:00, to ostatecznie ten zapis usunięto. Napoje energetyczne mogą być nadal reklamowane jak do tej pory.
Życzenia i GIFy na Nowy Rok 2024 do wysłania rodzinie i znajomym >>
Napoje energetyczne - kara za sprzedaż
Za sprzedaż napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do lat 18 grozi kara grzywny do 2000 zł.
Dodatkowo importerzy i producenci, którzy nie oznaczą sprzedawanych produktów w sposób wymagany przez ustawę, podlegają karze grzywny do 200 000 zł albo karze ograniczenia wolności lub obu tym karom łącznie.
