Reklama
placeholder
News

Eurowizja 2025: jakie języki usłyszymy w konkursie?

Eurowizja 2025: jakie języki usłyszymy w konkursie?

fot. wikimedia.commons / canva

Reklama
Reklama
placeholder

Eurowizja 2025 zapowiada się wyjątkowo barwnie – zarówno pod względem muzyki, jak i języków, w jakich zostaną wyśpiewane konkursowe utwory. W 69. Konkursie Piosenki Eurowizji o zwycięstwo rywalizować będą reprezentanci 37 krajów, prezentując nie tylko różnorodne style muzyczne, lecz także bogactwo językowe. Gospodarzem wydarzenia jest Szwajcaria, która zyskała ten zaszczyt dzięki triumfowi Nemo z piosenką The Code w zeszłorocznej edycji. Konkurs odbędzie się w dniach 13, 15 i 17 maja 2025 roku w hali Jakobshalle w Bazylei. Wśród uczestników nie zabraknie Polski, a  po 30 latach od swojego debiutu na eurowizyjnej scenie ponownie stanie Justyna Steczkowska. Artystka zaprezentuje utwór GAJA, który już teraz spotyka się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem ze strony zagranicznych fanów Eurowizji. 

Eurowizja 2025: Joost Klein zdecydował, czy znów będzie reprezentował Holandię >>

Jakie języki będzie można usłyszeć na Eurowizji 2025?

Eurowizja 2025 zapisze się w historii jako jedna z najbardziej językowo zróżnicowanych edycji. W 69. Konkursie Piosenki Eurowizji współczynnik użycia języka angielskiego spadł poniżej 50%, co stanowi najniższy wynik od czasu zniesienia obowiązku śpiewania w językach narodowych. To wyraźny sygnał, że uczestnicy coraz chętniej sięgają po swoje ojczyste języki, tworząc unikalny klimat i podkreślając swoją kulturową tożsamość. W 2025 roku na scenie zabrzmi aż 19 różnych języków, co stanowi wyjątkowy wynik w historii konkursu. Językowa rozmaitość nabiera szczególnego znaczenia w kontekście gospodarza – Szwajcarii.  Kraj ten może pochwalić się aż czterema językami urzędowymi, co czyni go symbolem europejskiej wielojęzyczności. Zbieżność tej roli z rosnącą obecnością języków narodowych na scenie Eurowizji jest wręcz idealna.

Mimo dominacji języka angielskiego przez ostatnie dekady, w 2025 roku angielski pojawia się w zaledwie 20 piosenkach i jest to najniższy wynik od 2004 roku, kiedy to wprowadzono system półfinałów. Co ciekawe, na jego miejsce wkraczają inne języki, które zyskują na znaczeniu. Zaskoczeniem może być rosnąca obecność języka francuskiego, który w 2025 roku pojawi się aż pięć razy. To czyni go najczęściej używanym językiem po angielskim. Francja, Luksemburg i Szwajcaria to oczywiste wybory, ale francuski zabrzmi także z ust reprezentantów Holandii i Izraela. Nie mniejsze emocje budzi obecność języka włoskiego, który w 2025 roku pojawia się w aż trzech utworach. Oczywiście, to przede wszystkim Włochy i San Marino, ale włoski wybrzmiewa także w piosence Estonii. To kolejny dowód na niegasnącą popularność włoskiej mowy na Eurowizji. Przypomnijmy, że mimo nieobecności Włoch w konkursie w latach 1995–2010, aż dziesięć piosenek zgłoszonych przez inne kraje zawierało teksty w tym języku. 

Eurowizja 2025 to także powrót innych mniej popularnych języków. Na scenie usłyszymy po raz czwarty w historii konkursu język gruziński oraz po raz drugi język łotewski. Szczególną uwagę zwraca także szwedzki, który po raz pierwszy pojawił się na Eurowizji w 2012 roku, dzięki Finlandii. W 2025 roku to zespół KAJ wprowadza nas ponownie w świat szwedzkiego brzmienia. Niestety, mimo wszystko w 2025 roku zabraknie kilku języków, które regularnie pojawiały się w czołówce. Chorwacki nie będzie obecny po raz drugi z rzędu, a słoweński po raz pierwszy od trzech lat. Poza tym, nie usłyszymy także tureckiego, rosyjskiego, macedońskiego i bośniackiego, węgierskiego oraz rumuńskiego.

Polska również ma powód do radości – choć nasz język na Eurowizji nie pojawia się zbyt często, w 2025 roku GAJA Justyny Steczkowskiej będzie już piątą piosenką wykorzystującą polski tekst od 2007 roku. Ostatni raz język polski zabrzmiał w konkursie w 2019 roku, a wcześniej w 2014 roku.

Eurowizja 2025: kiedy wystąpi Polska? Znamy skład półfinałów >>

Reklama
placeholder
Zobacz też
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2025 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama