News

Oszuści znów atakują. Lepiej nie oddzwaniaj pod takie numery!

Oszuści znów atakują. Lepiej nie oddzwaniaj pod takie numery!

Fot. Pixabay.com

Oszuści znowu atakują. Tym razem wykorzystują do tego telefoniczne metody. Lepiej nie oddzwaniaj pod takie numery!

Wyłudzacze od dawna wykorzystują telefoniczne metody do nieuczciwego zarabiania pieniędzy. Jednak ostatnio przez Polskę przechodzi fala połączeń telefonicznych, które mają możliwość narazić nas na bardzo duże opłaty. W jaki sposób?

Bon Turystyczny już działa. Za jego sprzedaż grozi surowa kara >> 

Fałszywe telefony: których numerów nie odbierać?

Cały proces wyłudzenia pieniędzy jest bardzo prosty. W pewnym momencie na naszym telefonie wyświetla się połączenie z nieznanego numeru. Czasami oszust czeka aż odbierzemy, czasami rozłączy się po pierwszym sygnale.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy ani odbierać, ani oddzwaniać na taki nieznany numer. W ten sposób możemy się narazić na ogromne opłaty, ponieważ wykonamy połączenie zagraniczne.

Fałszywe telefony mogą być niezwykle efektywne dla oszustów, ponieważ numery kierunkowe, z których wykonane są połączenia, mogą przypominać nam numery z poszczególnych polskich miast. Na przykład niektóre telefony mają początek +375, gdy dla mieszkańców Jeleniej Góry jest to po prostu 75. Podobnie łatwo jest o pomyłkę w przypadku numeru o początku +995, ponieważ osoby zamieszkujące Gorzów mają numery stacjonarne z początkiem 95.

W momencie wykonania połączenia na numer zagraniczny pobierane są opłaty. Rachunek takiego połączenia mogą nas kosztować już od 2 złotych za minutę. Wszystko zależy od tego w jakim państwie zarejestrowany jest numer.

TikTok i AliExpress zakazane w Polsce? Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada >>

Jak sprawdzić czy numer jest fałszywy? Większość telefonów oraz operatorów wprowadziło możliwość pokazania na ekranie państwa, z którego jest wykonane połączenie. W ten sposób łatwo i szybko możemy zweryfikować czy warto odbierać telefon.

Jednak jeśli jesteśmy właścicielem starszego modelu telefonu lub po prostu nie mamy możliwości podglądu na adresata połączenia, to pozostaje nam internet. Wpisując w wyszukiwarkę numer kierunkowy szybko dowiemy się skąd pochodzi dany numer.

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.