News

TikTok i AliExpress zakazane w Polsce? Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada

TikTok i AliExpress zakazane w Polsce? Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada

fot. pixabay.com/

TikTok i AliExpress zakazane w Polsce? Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada na niedawne doniesienia mediów.

Obowiązkowe maseczki wrócą od 1 sierpnia. W których miastach? >> 

TikTok w Polsce zablokowany?

Jak mieli ustalić dziennikarze Wirtualnej Polski, Ministerstwo Cyfryzacji „przygotowało propozycję przepisów, które umożliwią wyrzucenie TikToka z Polski i uderzenie w AliExpress”. Projekt miał już zostać przesłany do Ministerstwa Obrony i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Portal podaje, że projektu nie ma na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, a konsultacje w tej sprawie  odbywają się w tajemnicy przed opinią publiczną i pozostałymi resortami.

Jak czytamy na stronie Wirtualnej Polski, o przyszłości TikToka w Polsce będzie decydować rządowa komisja, tzw. kolegium ds. cyberbezpieczeństwa. Premier, wspólnie z szefostwem MON, MSW, ABW i Służb Kontrwywiadu Wojskowego, ma dokonywać „oceny ryzyka dostawcy sprzętu i oprogramowania istotnego dla cyberbezpieczeństwa” i „sprawdzać, czy dostawca sprzętu lub oprogramowania (TikTok i AliExpress) znajduje się pod wpływem państwa spoza Unii Europejskiej”. Oceniane ma być też „prawodawstwo tego państwa w zakresie ochrony praw obywatelskich i praw człowieka”.

Przepisy przygotowane do „Lex TikTok” miałyby być w tej chwili konsultowane z innymi resortami, a ich celem jest trafienie do ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Według zapowiedzi Ministerstwa Cyfryzacji, projekt zostanie poddany także konsultacjom publicznym i ulegnie zmianie, jeśli pojawią się do niego uwagi.

Projekt zostanie wysłany do szerokiego grona partnerów społecznych m.in. przedsiębiorstw, stowarzyszeń branżowych, izb handlowych oraz organizacji pozarządowych celem zaopiniowania. Każdy będzie mógł nie tylko zapoznać się z projektem, lecz także zgłaszać uwagi oraz propozycje zmian. Obecna wersja projektu (…) zostanie przekazana do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych, które na pewno wpłyną na jej ostateczną treść – cytuje odpowiedź ministerstwa Wirtualna Polska.

Facebook: przycisk 'lubię to' zniknie z aplikacji? >>

Podaje się, że głównym celem projektu przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji jest „uregulowanie budowy polskiej sieci 5G, a także wdrożenie zaleceń Komisji Europejskiej”.

W tej chwili „Lex TikTok” ma być opracowywane przez wąskie grono urzędników. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma być zaangażowane do projektu dopiero na etapie „uzgodnień międzyresortowych”.

Szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego w odpowiedzi na pytanie o możliwe skutki wprowadzenia nowych przepisów miał przekazać dziennikarzom, że „nie odnoszą się one do żadnego konkretnego państwa, a jedynie dotyczą kompetencji Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa”.

Trwają prace nad zablokowaniem TikToka? Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada

Po publikacji artykułu Wirtualnej Polski, Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało post na Twitterze, w którym informuje, że informacje przekazywane przez portal to fake news oraz dezinformacja.

!!Uwaga!! W sieci możecie dziś znaleźć informację, że rzekomo pracujemy nad przepisami, które miałyby ograniczyć w Polsce działanie niektórych mediów społecznościowych i serwisów sprzedażowych - nie wierzcie w to! To typowy #fakenews. Nie prowadzimy takich prac. #dezinformacja – czytamy.

Będzie nowe województwo? To kolejny pomysł rządu >>

Nie wszyscy uważają, że ustalenia Wirtualnej Polski są fałszywe:

Tak samo jak na początku pandemii nie blokowaliście zakupów na ali maseczek?

Jest dementi, czyli pracujecie nad ograniczeniem dostępu do mediów społecznościowych. Tak po cichutku w nocy przegłosujecie jakieś świństwo.

Czyli to prawda. Bo tak poważny resort głupotami by się nie zajmował, jak dementowaniem plotek.

Pewnie, bo już je zakończyliście, teraz czekacie tylko na właściwy moment, żeby wrzucić do porządku obrad jako projekt poselski – czytamy w komentarzach pod oświadczeniem resortu.

 

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.