News

Kamil Bednarek, Bayer Full, Golcowie i inni – jakie dotacje przyznano polskim artystom?

Kamil Bednarek, Bayer Full, Golcowie i inni – jakie dotacje przyznano polskim artystom?

Fot. Instagram.com/golecuorkiestra/kamilbednarek/bayerfull

Kamil Bednarek, Bayer Full, Golec uOrkiestra i inni na liście beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury. Jakie dotacje przyznano polskim artystom? 

Taco Hemingway: "Nie ubiegałem się o ani złotówkę". Wydał ostre oświadczenie >> 

Fundusz Wsparcia Kultury – którym gwiazdom przyznano wparcie?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 400 milionów złotych na rzecz Funduszu Wsparcia Kultury, który ma wesprzeć artystów w czasie pandemii koronawirusa, zapewnić im ciągłość i utrzymanie miejsc pracy. Jak czytamy na stronie gov.pl, o pomoc ubiegało się ponad dwa tysiące podmiotów – samorządowych instytucji artystycznych, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców prowadzących działalność kulturalną w obszarze teatru, muzyki lub tańca.

13 listopada 2020 roku resort opublikował listę beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury. Wśród nich znaleźli się m.in. tacy artyści jak:

Kamil Bednarek – 500 tysięcy złotych,

Justyna Steczkowska – 180 tysięcy złotych,

Bracia Golec – 1,9 miliona złotych,

Bayer Full - łącznie prawie 600 tysięcy złotych (Bayer Full Sławomira Świerzyńskiego - 150 tysięcy złotych, Renata Świerzyńska Bayer Full Impresariat - 400 tysięcy złotych),

Katarzyna Cerekwicka – ponad 130 tysięcy złotych,

Grzegorz Hyży – 449 tysięcy złotych,

Piotr Kupicha  - ponad 230 tysięcy złotych,

BAJM – ponad 613 tysięcy złotych,

Weekend – 520 tysięcy złotych,

Igor Herbut – ponad 428 tysięcy złotych,

Papa D – 400 tysięcy złotych,

Sarsa – ponad 348 tysięcy złotych,

Bracia – ponad 121 tysięcy złotych,

Natasza Urbańska – 111 tysięcy złotych,

Czerwone Gitary – 105,5 tysiąca złotych,

Pectus – 99 tysięcy złotych.

Sugerowano, że na liście znalazł się Taco Hemingway. Raper wydał oświadczenie, w którym stanowczo zaprzecza pogłoskom, że miałyby trafić do niego państwowe pieniądze. O dotaję ubiegał się jego manager Jan Porębski, który prowadzi firmę eventową, stąd powiązanie artysty z listą beneficjentów. 

Ministerstwo Kultury podało, że wszystkie instytucje i przedsiębiorstwa, które poprawnie złożyły wniosek i spełniły kryteria otrzymały wsparcie w ramach FWK. Wysokość wnioskowanej rekompensaty była obliczana na podstawie danych księgowych i statystycznych za rok 2019.

Prawo jazdy: egzamin praktyczny będzie krótszy? >>

Kamil Bednarek krytykowany za dotacje. Oświadczenie wokalisty 

Lista instytucji i artystów, którym zostały przyznane dotacje od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wzbudziła duże kontrowersje. Pojawiły się głosy, że nie wszystkim tak wysoka pomoc się należy, a mniej znani twórcy, aktorzy, dźwiękowcy, garderobiani, muzycy nie dostają wsparcia od państwa. Gwiazdy opublikowały oświadczenia, w którym komentują całą sprawę. Byli to m.in. Kamil Bednarek i Katarzyna Cerekwicka.

Mogą już państwo odetchnąć z ulgą. W swoim projekcie zakładałam udział 68 osób. Byłoby to 68 miejsc pracy. Kosztorys nie obejmował mojego wynagrodzenia. Tyle osób dostałoby prace w grudniu, i już nie dostanie – cytuje treść wpisu wokalistki Pudelek.pl. Post zniknął już z profilu artystki.

Z kolei Kamil Bednarek napisał: 

(...) Wielkie wiadro pomyj wylało się na moją osobę jakobym się politycznie sprzedał (…)  Prowadzę od kilku lat działalność, zatrudniam ludzi, płace podatki jak każdy obywatel, płace ZUS i inne ściągane przez Urząd Skarbowy opłaty... Każdy, kto ma zarejestrowaną działalność w obrębie kategorii kulturalno-artystycznej mógł wystartować w projekcie.  W moim imieniu postulował o to manager. (…) Ubolewam, że wszystko sprowadzane jest dzisiaj do polityki… polityki, której nigdy nie rozumiałem, nigdy nie starałem się rozumieć i polityki w której jakkolwiek nigdy nie chciałbym się znaleźć (…).

Wpis wokalisty podzielił jego fanów. Nie brakowało komentarzy krytykujących jego postawę. 

Nie ośmieszaj się... 

Żenada!!! 

Tyle lat Cię podziwiałam. Miałam za wzór do naśladowania. A teraz? Teraz to całkowicie się zawiodłam... - czytamy. 

Niektórzy fani stawali jednak w obronie artysty. 

Fundusz Wsparcia Kultury - minister wstrzymuje dotacje 

15 listopada 2020 roku poinformowano, że wicepremier i minister kultury postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków Funduszu Wsparcia Kultury i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji. Niewykluczone, że część przyznanych rekompensat będzie utrzymana. W ciągu kilku dni ma zapaść decyzja co do dotacji, w których potrzebna jest „głębsza weryfikacja”.

 

Szanowni Państwo❗️ Wielkie wiadro pomyj wylało się na moją osobę jakobym się politycznie sprzedał i dostał pieniądze "...

Opublikowany przez Kamila Bednarka Sobota, 14 listopada 2020

 

 

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.