News

Kometa NEOWISE: co to jest i kiedy oglądać?

Kometa NEOWISE: co to jest i kiedy oglądać?

fot. pixabay.com/

Co to jest kometa NEOWISE i kiedy ją oglądać? Sprawdźcie wszystkie informacje. Naprawdę warto obserwować niebo w najbliższym czasie!

TikTok będzie zakazany? „Rozważamy takie kroki” >>  

Kometa NEOWISE – co to jest? Kiedy oglądać?

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) jest kometą długookresową, czyli taką, która obiega Słońce w czasie dłuższym niż 200 lat. Odkryto ją niedawno, bo 27 marca 2020 roku, za pomocą teleskopu kosmicznego NEOWISE i stąd wzięła się jej nazwa. Podaje się, że 3 lipca przeleciała najbliżej Słońca.

NEOWISE ma znajdować się  w odległości mniejszej niż 20 stopni od Słońca do czwartku 9 lipca. Właśnie od tego dnia, aż do 11 lipca, ma być najlepiej widoczna. Mówi się również, że kometa C/2020 F3 NEOWISE znajdzie się najbliżej Ziemi dwa tygodnie później –  23 lipca 2020 roku.

Portale podają, że od 10 lipca kometa NEOWISE osiągnie wysokość przekraczającą 10 stopni nad horyzontem i będzie ciemniejsza niż na początku miesiąca.

WhatsApp zapowiada zmiany w aplikacji. Jakie? >>  

Kometa NEOWISE – jak oglądać?

Kometę C/2020 F3 (NEOWISE) można dostrzec też na polskim niebie. Powinna być widoczna gołym okiem, ale do lepszej obserwacji możecie użyć lornetki lub lunety. Jak podają portale, przy pomocy tych przedmiotów zobaczycie dwa ogony, które ciągną się za kometą. Jeden z nich składa się z pyłu, a drugi – z gazu.

Jeśli chcecie zobaczyć tę kometę, spójrzcie w niebo tuż przed wschodem Słońca. NEOWISE powinna pojawić się nad północno-wschodnim horyzontem.

 

Kometa upolowana przez Damiana Jabłekę :)

Opublikowany przez Planetarium Śląskie Niedziela, 5 lipca 2020

 

 

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj