Reklama
placeholder
News

Odwołane koncerty przez koronawirusa: czy pieniądze za bilety zostaną zwrócone i w jaki sposób?

Odwołane koncerty przez koronawirusa: czy pieniądze za bilety zostaną zwrócone i w jaki sposób?

Fot. Pixabay.com

Reklama
Reklama
placeholder

Odwołano koncerty i inne imprezy masowe w Polsce z powodu koronawirusa. Czy pieniądze za bilety zostaną zwrócone? W jaki sposób je odzyskać?

Koronawirus: imprezy w Polsce zostają odwołane! Oficjalny komunikat >>  

Imprezy masowe w Polsce odwołane z powodu koronawirusa

10 marca 2020 roku, na konferencji prasowej po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, premier Mateusz Morawiecki poinformował o odwołaniu wszystkich masowych imprez w kraju. Decyzja została podjęta z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Do tej pory potwierdzono u nas 27 przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19. W środę 11 marca rząd podjął decyzję o zamknięciu szkół, przedszkoli oraz szkół wyższych, a także placówek kulturalnych, m.in. kin, muzeów i teatrów.

Podaje się, że na całym świecie zakażonych koronawirusem było 119 tysięcy osób.  4293 chorych zmarło, a 65 779 zostało wyleczonych.

Koronawirus: wszystkie szkoły i przedszkola zamknięte. Co oznacza oficjalna decyzja? >> 

Koncerty w Polsce odwołane. Co z biletami? Jak odzyskać pieniądze?

Z powodu odwołania imprez masowych w całej Polsce, organizatorzy zaplanowanych wydarzeń odwołują je, organizują w planowanym terminie, ale bez udziału publiczności lub przekładają na inny termin. Co w przypadku kiedy np. nie odpowiada nam nowa data imprezy, na którą już kupiliśmy bilet?

Jak podaje m.in. Dziennik Gazeta Prawna, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że zgodnie z prawem, organizator imprezy masowej odwołanej z powodu koronawirusa powinien zwrócić pieniądze za bilety. W razie problemów z ich odzyskaniem, pomoc oferują rzecznicy konsumentów.

W wypadku zwrotów za bilety za odwołane z powodu nowego koronawirusa imprezy masowe, co do zasady, w grę będzie wchodził przede wszystkim art. 495 § 1 kodeksu cywilnego, który mówi o tym, że jeśli strona nie może wykonać świadczenia, obowiązana jest do zwrotu pieniędzy według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Oznacza to zwrot pieniędzy za bilet na koncert, który się nie odbył – czytamy.

UOKiK zaznacza, że w przypadkach takich jak koronawirus możemy mieć do czynienia z szeregiem wyjątkowych sytuacji. Wtedy każdy przypadek może być rozpatrywany indywidualnie. Jeśli dojdzie do sporu między konsumentem a organizatorem wydarzenia,  o jego rozstrzygnięciu będzie decydował sąd.

Gdyby pojawiły się problemy ze zwrotem pieniędzy za odwołany koncert, mecz lub inną imprezę masową, pomocą będą służyć rzecznicy konsumentów i prawnicy z bezpłatnej pomocy prawnej. Jeśli konsument za bilet zapłacił kartą - wyjściem z sytuacji może być również procedura chargeback (zwrot pieniędzy przy błędnie zrealizowanych transakcjach lub transakcjach niezrealizowanych - red.) i zwrócenie się do swojego banku – cytuje komunikat PAP UOKiK dziennik. 

Co ważne, z powodu odwołania imprez masowych przysługuje nam prawo do zwrotu pieniędzy za bilety, ale nie np. za koszty transportu czy noclegu w czasie wydarzenia. To oznacza, że jeśli zarezerwowaliście już hotel lub kupiliście bilet na pociąg z powodu koncertu, który odbywa się poza miejscem Waszego zamieszkania, nie odzyskacie za to zwrotu kosztów. 

Koronawirus - kina zamknięte? Jest oficjalna decyzja >>  

Jak zwrócić bilet na koncert lub inne wydarzenie masowe? Wszystko zależy od tego w jaki sposób kupiliście wejściówkę. Jeśli kupiliście bilet przez internet, prawdopodobnie musicie go odesłać na adres organizatora razem z wypełnionym odpowiednim formularzem zwrotu. W przypadku kiedy bilet otrzymaliście w formie elektronicznej, bilet i formularz zwrotu możemy odesłać na adres e-mail organizatora. Z kolei jeśli bilet został kupiony stacjonarnie, prawdopodobnie osobiście należy dokonać zwrotu wejściówki.

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama