Fot. Pixabay.com
Kwarantanna narodowa to pełny lockdown? Wstępna data jej wprowadzenia już znana. Co oznacza narodowa kwarantanna?
Szkoły zamknięte: także klasy I-III, nauka zdalna przedłużona >>
4 listopada 2020 roku ogłoszono nowe zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywać od 7 do co najmniej 29 listopada. Podjęte kroki w walce z koronawirusem są ostatnim etapem przed narodową kwarantanną.
Narodowa kwarantanna w Polsce? Data
5 listopada na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia rzecznik rządu został zapytany o to "kiedy może być wprowadzona kwarantanna, czyli całkowity lockdown" – podaje Radio Zet.
Kolejny próg bezpieczeństwa jest na poziomie ok. 29-30 tys. zakażeń koronawirusem dziennie przez następne 7 dni. Jeżeli do tego czasu epidemia nie wyhamuje, to czeka nas narodowa kwarantanna – odpowiedział Piotr Müller.
Jeżeli to tempo rozwoju, które w tej chwili się utrzymuje, miałoby się utrzymać przez kolejne 7 dni, no to faktycznie groziłby nam (...) pod koniec przyszłego tygodnia, na przełomie następnego, wariat narodowej kwarantanny – dodał rzecznik.
5 listopada 2020 roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 143 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.
Galerie handlowe: większość sklepów zamknięta od 7.11. Które będą czynne? >>
Narodowa kwarantanna – co to oznacza?
W rozmowie w TVP Info Piotr Müller mówił o tym jak miałaby wyglądać narodowa kwarantanna.
To będzie oznaczało ograniczenia dotyczące chociażby kolejnych branż. Pewne ograniczenia dotyczące przemieszczania się, to też jest wariant, który jest barny pod uwagę. Czyli te rozwiązania, które obowiązują we Francji, Wielkiej Brytanii, w Portugalii, Hiszpanii, obowiązywały we Włoszech, Belgii. To są rozwiązania, które niestety w tak trudnej sytuacji być może trzeba będzie podjąć, bo inaczej to oznacza, że każdego miesiąca będzie umierało od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu tysięcy osób i musimy zdawać sobie z tego sprawę, że jest granica wydolności systemu; ona jest w każdym kraju i zależy od liczby lekarzy – cytuje jego wypowiedź Dziennik Gazeta Prawna.