Reklama
placeholder
News

Koniec programu Laptop dla ucznia. Skąd ta decyzja?

Koniec programu Laptop dla ucznia. Skąd ta decyzja?

fot. Pixabay

Reklama
Reklama
placeholder

Podczas konferencji prasowej minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował o zakończeniu programu Laptop dla ucznia. Wraz z ministrą edukacji Barbarą Nowacką zapowiedział jednak nowy program, który ma „naprawić sytuację związaną z programem Laptop dla ucznia”.

Maturzyści z Opola odtworzyli taniec z filmu Magic Mike. Jest wideo >>

Jakie wątpliwości budził program Laptop dla ucznia i dlaczego go zawieszono?

Krzysztof Gawkowski wskazał na problemy związane z programem:

Wszystko wskazuje na to, że podczas przetargu doszło do naruszenia przepisów karnych. Mogło dojść do sytuacji korupcyjnych. W związku z tym w trybie niejawnym zostanie złożone doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przy organizacji przetarg.

Kolejnym problemem ma być brak środków. Program miał być finansowany z europejskiego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej informację, że wydatki na ten cel nie są kwalifikowalne. Poprzedni rząd nie zabezpieczył również pieniędzy.

Najdziwniesze zawody świata. Przytulacz, nurek-dostawca i kto jeszcze? >>

Program Cyfrowy uczeń

Ministra edukacji wraz z ministrem cyfryzacji zapowiedzieli jednak powstanie programu Cyfrowy uczeń.

Mimo że program nie może być w takiej formule kontynuowany, chcemy uzdrowienia tego programu. Chcemy nowych formatów, które będą sprawiały, że uczniowie będą kompleksowo zagospodarowani w ramach programu Cyfrowy uczeń – powiedział Krzysztof Gawkowski

Do końca czerwca wraz z ekspertami z Instytutu Badań Edukacji i po konsultacjach, przygotujemy spójną strategię, która też pozwoli nam rozmawiać z Komisją Europejską o wsparciu dla tego programu. (…) Program, który polega wyłącznie na rozdaniu laptopów, niestety nie wyrównuje szans. Opracujemy programy powiązane z programami nauczania – dodała Barbara Nowacka

Ministra zwróciła również uwagę na konieczność odciążenia tornistrów, zwiększenia bezpieczeństwa w sieci oraz higieny cyfrowej.

Co z laptopami, które już trafiły do dzieci?

Czy zlikwidowanie programu oznacza, że uczniowie, którzy już otrzymali laptopy, będą musieli je zwrócić? Nic na to nie wskazuje, nie należy się spodziewać takiego obrotu sytuacji. Zgodnie z przepisami uczniowie otrzymali je na własność i nie można ich odebrać, o ile nie dojdzie do naruszenia przepisów z ich strony.

Czy dzieci dostaną jeszcze laptopy w 2024 roku?

Program zawieszany jest ze skutkiem natychmiastowym, czyli czwartoklasiści z roku szkolnego 2024/2025 nie otrzymają urządzeń. Resort cyfryzacji zakłada, że program Cyfrowy uczeń może ruszyć w 2025 roku. Być może wtedy dzieci, które w tym roku zostaną pominięte, otrzymają sprzęt już jako piątoklasiści.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele dzieci oraz ich rodziców czekało na to, aby w tym roku odebrać obiecane im laptopy. Zaczynając naszą pracę w rządzie wierzyliśmy w to, że cały program był przygotowany profesjonalnie. To, co zastaliśmy oraz to, co ustaliliśmy, pokazało nam jednak, że tak nie było. Niestety wiele informacji było ukrywanych przed opinią publiczną przez naszych poprzedników. To nie był program cyfryzacji, a program wyborczy – powiedział  Krzysztof Gawkowski.
 

Reklama
placeholder
Zobacz też
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama