fot. pixabay.com/
Będą zmiany w kanonie lektur? Nowy minister edukacji i nauki zapowiedział wprowadzenie na listę dzieł Jana Pawła II.
Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Jest pierwsza data >>
31 października na antenie Polskiego Radia 24 Przemysław Czarnek zapowiedział zmiany w polskich szkołach. Minister edukacji i nauki mówił m.in. o zakończeniu „pedagogiki wstydu”, dodaniu do kanonu lektur tekstów polskiego papieża oraz wzmacnianiu nauk humanistycznych.
Niewątpliwie nauki humanistyczne, patrząc od góry, w szkolnictwie wyższym i nauce, będą wzmacniane przez obecnego ministra edukacji i nauki, bo te nauki humanistyczne gdzieś zostały stłumione, a mamy ogromny potencjał w tym zakresie. (...) Nauczanie historii, ostateczne zakończenie tej pedagogiki wstydu, która towarzyszyła naszej edukacji przez kilkadziesiąt lat, i dzisiaj mamy tego efekty również, i jednoznaczne poprawienie podręczników. (...) bo w wielu miejscach podręczniki nie pasują do podstawy programowej – cytuje jego wypowiedź m.in. TVN24.
Przemysław Czarnek został zapytany też o możliwość zwiększenia godzin historii, żeby uczniowie mogli lepiej poznać okres po 1945 roku.
Myślę, że tak to zostało ułożone w ostatnich kilkudziesięciu latach - ten program nauczania, również historii, że o ile mamy wiedzę na tematy, na której wiedzy nie mają nasi przyjaciele w innych krajach europejskich, krajach świata i dobrze, że mamy tę wiedzę ze starożytności, ze średniowiecza, to brakuje często czasu na to, żeby się mogli dogłębnie zapoznać studenci, uczniowie, z wiedzą z najnowszej historii, która jest kluczowa, jeśli chodzi o zrozumienie sytuacji, w jakiej dzisiaj jesteśmy i skąd się znaleźliśmy w tej sytuacji – mówił przedstawiciel MEN.
Matura i egzamin ósmoklasisty 2021: będą nowe wymagania? >>
Szef resortu edukacji zapowiedział też reformę listy obowiązujących lektur.
Jeśli słyszę dziś, że w wielu polskich uczelniach odmawia się prawa doktorantom do cytowania św. Jana Pawła II, a także św. Tomasza z Akwinu, mówiąc, że to nie byli naukowcy, to jest niestety zgnilizna naszego systemu szkolnictwa wyższego, z którą będziemy musieli kończyć, poprzez wprowadzanie również do kanonu lektur dzieł Jana Pawła II, zwłaszcza w tych starszych rocznikach – mówił Czarnek.