News

Majówka 2019: noc spadających gwiazd. Kiedy pomyśleć życzenie?

Majówka 2019: noc spadających gwiazd. Kiedy pomyśleć życzenie?

Fot. Wikimedia Commons/ESO/Digitized Sky Survey 2. Acknowledgement: Davide de Martin

Noc spadających gwiazd już niedługo! W czasie majówki 2019 roku na ziemię spadnie nawet kilkadziesiąt meteorytów. Sprawdź kiedy pomyśleć życzenie!

Śmierć na festiwalu muzycznym. Makabryczne odkrycie w namiocie >> 

Majówka 2019: kiedy noc spadających gwiazd?

Początek maja to świetna okazja, żeby oderwać się od obowiązków i ruszyć na łono natury. Pretekst do spędzania dni (i nocy ;-)) na świeżym powietrzu jest jeszcze jeden. Właśnie w maju, dokładnie w nocy z 5 na 6 maja 2019 roku, będziemy mogli zobaczyć noc spadających gwiazd!

Matura 2019: kiedy egzaminy? Sprawdź! >> 

To niezwykłe zjawisko będziemy mogli podziwiać dzięki maksymalnej aktywności eta Akwarydy. To rój meteorytów, który powstał w wyniku przelotów komety Halleya w okolicy Słońca. Cechą charakterystyczną eta Akwarydy jest to, że pozostawia na niebie długie smugi, które są widoczne na niebie przez dłuższy czas.

W nocy z 5 na 6 maja 2019 roku możemy spodziewać się prawdziwego widowiska, bo jak podają źródła, w czasie maksimum roju można zaobserwować aż 60 spadających meteorytów na godzinę. Co ciekawe, prędkość, którą gwiazdy wtedy osiągają wynosi około 66 kilometrów na… sekundę!

Strajk nauczycieli zawieszony. Co dalej? >> 

Gdzie obserwować spadające gwiazdy? Najlepiej szukać meteorytów w okolicznościach przyrody – z dala od miejskiego zgiełku, zabudowań i sztucznego światła. Majówkowy długi weekend jest więc idealnym czasem, żeby spojrzeć w niebo i pomyśleć życzenie. ;-) 

To kto wybiera się na szukanie spadających gwiazd? 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#szukam #spadających_gwiazd #kometahalleya #zimnojakcholera #alewarto #etaakwarydy

Post udostępniony przez Angelika ? (@panna_shirley)

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj