News

Mata – akt oskarżenia: uzasadnienie. 'Względy wychowawcze oraz zapobiegawcze'

Mata – akt oskarżenia: uzasadnienie. 'Względy wychowawcze oraz zapobiegawcze'

fot. Wikimedia Commons/Aleksander Żebrowski – Fundacja na rzecz Polskiej Młodzieży im. Ludwika Rajchmana

Jak podał portal gazeta.pl, 22-letni raper Mata i jego 24-letni znajomy mają stanąć przed sądem za posiadanie marihuany. Gazeta.pl dotarła do aktu oskarżenia przeciwko mężczyznom.

 Wycieczka szkolna na dwupasmówce – internauci w szoku. Wideo trafiło na policję >> 

Mata – zatrzymanie

Michał M. i jego znajomy zostali zatrzymani 27 stycznia 2022 roku w Warszawie. Media donosiły, że akt oskarżenia przeciwko Macie został skierowany do sądu 31 maja 2022 roku.

Michał M. został oskarżony o to, że posiadał środek odurzający w postaci ziela konopi innych niż włókniste, o łącznej wadze 1,45 grama netto – przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Aleksandra Skrzyniarz.

Znajomy rapera miał posiadać 0,39 grama konopi.

Mata – akt oskarżenia wpłynął. Możliwa kara to nawet 3 lata więzienia >> 

Śledczy wyliczyli, że przekładało się to odpowiednio na „od 2 do 5 porcji handlowych” i „jedną porcję handlową”. (...)  Policja przeszukała miejsca zamieszkania obu mężczyzn z udziałem psa tropiącego. Nie znaleziono żadnych narkotyków, ani tym bardziej sprzętu, który służyłby do produkcji lub handlu. Dowodów na handel i produkcję przez 22 i 24-latka nie znaleziono też na ich telefonach komórkowych – opisał serwis wiadomosci.gazeta.pl.

Mata i jego znajomy zostali oskarżeni o popełnienie przestępstwa, które polega na posiadaniu środków odurzających. Grozi za nie do 3 lat więzienia. Według doniesień wiadomosci.gazeta.pl do tej pory w sprawie nie wyznaczono jeszcze żadnego terminu.

Mata – akt oskarżenia. Uzasadnienie prokuratury

Postępowanie przygotowawcze trwało od 28 stycznia do 20 kwietnia. Prokuratura zwróciła uwagę, że w tym czasie Michał M. występował publicznie i zabierał głos.

Podczas tych wystąpień oskarżony kierując swoje słowa publicznie i do nieograniczonej liczby osób wzywał do podjęcia działań mających na celu nie co innego, jak doprowadzenie do tzw. „zalegalizowania” posiadania środków odurzających, a mianowicie marihuany. Oskarżony stwierdził, iż „cała Polska jest zakochana w marihuanie” i on w związku z podjętą wobec niego interwencją i trwającym postępowaniem karnym będzie dążyć do zmiany obecnych przepisów zakazujących posiadania wszelkiej ilości środków odurzających i „rozpocznie walkę o depenalizację” tego narkotyku – cytuje akt oskarżenia wiadomosci.gazeta.pl.

Katar: Ghanim Al-Muftah – kim jest niepełnosprawny youtuber, który został ambasadorem mundialu 2022? >> 

Prokuratura zabrała też głos na temat Fundacji 420, która została założona przez Matę 20 kwietnia. Data jest nieoficjalnie uznawana za „dzień konopi”.  

Przypomniano, że o powstaniu fundacji „oskarżony poinformował za pomocą mediów społecznościowych podczas pobytu na Jamajce, gdzie nagrał piosenki odnoszące się do tematyki zażywania środków odurzających.

Takie zachowanie oskarżonego, podjęte kilka dni po tym, kiedy zostało wobec niego wszczęte postępowanie karne jest niewątpliwie wyrazem jego bezrefleksyjnej postawy. Oskarżony Michał M. co prawda wyraził skruchę podczas przesłuchania w dniu 28 stycznia 2022 r., jednak już kilka dni później publicznie wypowiadał się w innym tonie, pochwalając zażywanie środków odurzających – cytuje stanowisko prokuratury Gazeta.pl.

Śledczy mieli uznać, że „skrucha Michała M. nie może zostać uznana za wiarygodną”.

Joanna Krupa pobita na ulicy, nikt nie zareagował. Modelka wyjaśniła, co się wydarzyło >> 

W akcie oskarżenia ma znajdować się potwierdzenie, że Mata i jego znajomy posiadali środki odurzające na własny użytek. Według aktu oskarżenia, do którego dotarł portal Gazeta.pl, prokuratura oceniła, że „orzeczenie kary wobec oskarżonych jest celowe, ponieważ wymagają tego względy wychowawcze oraz zapobiegawcze, a w szczególności pożądane jest ukształtowanie u oskarżonych postawy akceptowanej społecznie”. 

Decyzja o umorzeniu postępowania stanowiłaby w istocie wyraz pewnego rodzaju aprobaty dla szkodliwego stosowania środków odurzających, a także uznania działań podejmowanych przez oskarżonego Michała M. po przedstawieniu mu zarzutu. (…) Biorąc pod uwagę, iż oskarżony Michał M. jest osobą publiczną, która posiada duży wpływ zwłaszcza na młode, nastoletnie osoby poprzez jego nieprawidłowe działania podejmowane w toku postępowania karnego mające na celu, jak sam wskazał „depenalizację marihuany”, należy stwierdzić, iż stopień społecznej szkodliwości popełnionego przez niego czynu jest znaczny. Skierowanie aktu oskarżenia jest zasadne i konieczne – czytamy w serwisie wiadomosci.gazeta.pl.

Pełnomocnik Michała M. miał złożyć w sądzie wniosek o umorzenie postępowania.

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
2022 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.