Reklama
placeholder
News

Matura: duże zmiany w egzaminach. Uczniowie będą znać pytania?

Matura: duże zmiany w egzaminach. Uczniowie będą znać pytania?

Wikimedia Commons/Marcin Otorowski

Reklama
Reklama
placeholder

Matura z dużymi zmianami. Uczniowie będą znać pytania egzaminacyjne? Zobaczcie co na ten temat mówił dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Matura 2020: kiedy wyniki egzaminów poprawkowych? Znamy datę! >> 

Matura 2020 za nami. 11 sierpnia ogłoszono wyniki tegorocznych egzaminów dojrzałości. Już teraz dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zapowiedział zmiany w przeprowadzaniu matur w kolejnych latach. Dotyczą one m.in. egzaminów ustnych z języka polskiego. 

Między innymi będzie jawna pula pytań, które mogą pojawić się na egzaminie ustnym. Planujemy, żeby maturzyści losowali dwa zagadnienia. I jedno będzie z tej puli publicznej. To będą zadania dotyczące lektur – chcemy w ten sposób jasno zakomunikować, że nie da się zdać matury, nie znając lektur. Drugie pytanie będzie już, tak jak teraz, zupełnie nowe – mówił niedawno Marcin Smolik w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Na pytanie czy jego zdaniem słaby wynik tegorocznych matur z języka polskiego jest spowodowany tym, że uczniowie „nie przyłożyli się do egzaminów w tym roku”, szef CKE odpowiedział:

A jak ocenić to, że 20 tys. osób nie przeczytało „Wesela”? Z tego wniosek, że około 10 proc. maturzystów przyszło na egzamin, nie przeczytawszy obowiązkowych lektur. A lista jest naprawdę krótka, jest ich mniej niż tych, które mają obecnie ósmoklasiści. W sumie w gimnazjum i w liceum jest ich, zdaje się, trzynaście. Z tego jedna to „Bogurodzica”, trochę trenów, trochę bajek Krasickiego. Nie są to obszerne dzieła.

Marcin Smolik podkreślił, że w przypadku języka polskiego, jego zdaniem w tym roku wyniki egzaminu, w porównaniu z poprzednimi latami, niewiele się zmieniły, bo uzyskane przez uczniów rezultaty w części dotyczącej czytania ze zrozumieniem są takie same jak w poprzednich latach.

Wyniki matury 2020: jak poszło maturzystom w czasie pandemii? I kiedy poprawka? >> 

W 2020 roku matury odbyły się później niż zwykle. Egzaminy przeprowadzono w dniach 8-29 czerwca. Maturzyści przystępowali tylko do testów pisemnych.

Do matury przystąpiło łącznie około 260 tysięcy osób. Egzamin zdało 74% z nich. Podawano, że z języka polskiego uczniowie uzyskali średnio 52% punktów, z matematyki – 52%, a z języka angielskiego, który był najchętniej wybierany jako język obcy nowożytny – 71%. Matury z języka polskiego nie zdało 8% uczniów. Test z matematyki będzie musiało powtórzyć 21% maturzystów, a z języka angielskiego – 8% z nich.

Przypomnijmy, że aby uzyskać świadectwo dojrzałości należało zdobyć co najmniej 30% punktów z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym (języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego). Maturzyści musieli też podejść do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale w tym przypadku liczba uzyskanych punktów nie wpływała na zdawalność.

 

Reklama
placeholder
Zobacz też
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu Informacje o nadawcy
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2024 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Reklama