Wikimedia Commons/Marcin Otorowski
Wyniki matury 2020 już znane. Jak poszło maturzystom w czasie pandemii i kiedy poprawka egzaminu dojrzałości?
Matura 2020: WYNIKI. Kiedy i jak je sprawdzić? >>
Matura 2020 – wyniki
W tym roku matura odbyła się w innym terminie niż zwykle. Po raz pierwszy w historii egzaminy przeprowadzono nie w maju, a w czerwcu. Wszystko przez pandemię koronawirusa, która opanowała świat.
W 2020 roku do matury przystąpiło około 260 tysięcy uczniów. Wyniki egzaminów były dostępne 11 sierpnia na stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych
Jak poszło maturzystom? Egzamin dojrzałości zdało w sumie 74% zdających. Jak podaje TVN24, z języka polskiego uczniowie uzyskali średnio 52% punktów, z matematyki – 52%, a z języka angielskiego, który był najchętniej wybierany jako język obcy nowożytny – 71%. Matury z języka polskiego nie zdało 8% uczniów. Test z matematyki będzie musiało powtórzyć 21% maturzystów, a z języka angielskiego – 8% z nich.
Przypomnijmy, że w 2020 roku nie było matur ustnych. Aby uzyskać świadectwo dojrzałości należało zdobyć co najmniej 30% punktów z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym (języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego). Maturzyści musieli też podejść do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale w tym przypadku liczba uzyskanych punktów nie wpływa na zdawalność.
Nowy rok akademicki zdalnie czy stacjonarnie? Te uczelnie już podjęły decyzję >>
Matura poprawkowa 2020 – data. Kiedy wyniki?
Matura poprawkowa 2020 odbędzie się 8 września (wtorek), a jej wyniki zostaną ogłoszone do 30 września. Co ważne termin matury poprawkowej wyznaczono dla osób, które przystąpiły do egzaminu ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdały testu tylko z jednego przedmiotu w części pisemnej.
Maturzyści, którym nie powiodło się z większej liczby przedmiotów, będą mogli poprawić swój wynik dopiero za rok.
Matura 2020 – odwołanie
Osoby, które przystąpiły do matury mają prawo do wglądu do swoich arkuszy egzaminacyjnych w siedzibach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. W razie wątpliwości, istnieje możliwość ponownego sprawdzenia pracy.
Od 2017 roku maturzyści mają możliwość odwołania się od ustalonego przez dyrektora OKE wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego. Jest ono rozpatrywane przez Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego składającego się z egzaminatorów oraz ekspertów specjalizujących się w danej dziedzinie nauki, którzy są wpisani na listę arbitrów prowadzoną przez Ministra Edukacji Narodowej.