News

Najdłuższy dzień 2021 roku. Kiedy przesilenie letnie?

Najdłuższy dzień 2021 roku. Kiedy przesilenie letnie?

Fot. Pixabay.com

Przed nami najdłuższy dzień w 2021 roku. Kiedy jest przesilenie letnie i co to za zjawisko? Sprawdźcie!

Chmury świecące na niebie. Kiedy obserwować obłoki srebrzyste? >>  

Co roku w czerwcu mamy do czynienia z przesileniem letnim. To moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca, kiedy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy.

W czasie przesilenia letniego cała strefa podbiegunowa półkuli północnej jest oświetlona Słońcem i panuje dzień polarny. Na drugiej półkuli w tym samym czasie jest noc polarna.

Dzień przesilenia letniego to jednocześnie najdłuższy dzień roku i najkrótsza noc na danej półkuli. Na drugiej półkuli ten dzień jest najkrótszy, a noc najdłuższa.

Najdłuższy dzień 2021 roku. Kiedy przesilenie letnie?

Przesilenie letnie na półkuli północnej występuje w okolicach 20–21 czerwca. W 2021 roku ten dzień wypada w poniedziałek 21 czerwca. Przesilenie letnie to początek astronomicznego lata.

Kiedy najbliższa niedziela handlowa? [DATY 2021] >> 

Najdłuższy dzień w 2021 roku – ile trwa?

Najdłuższy dzień w roku podczas przesilenia letniego w Polsce trwa najdłużej na brzegu morskim w Jastrzębiej Górze. Na najdalej wysuniętym na północ krańcu Polski dzień trwa 17 godzin i 20 minut. Na krańcu Polski najdalej wysuniętym na południe, czyli szczycie Opołonek, dzień przesilenia letniego wynosi 16 godzin i 12 minut.

Najdłuższy dzień 2021 roku w Warszawie będzie trwał 16 godzin i 41 minut. Będzie dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 9 godzin i 2 minuty.

Już odliczacie dni do lata?

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj
Materiały do pobrania Dostępność kanałów Kontakt Regulaminy konkursów Logotypy 4FUN Prywatność Obowiązek informacyjny Regulamin serwisu
FCBBridge2fun Screen Network naEKRANIE
2020 4FUN sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.